Krajský soud ve Zlíně v pondělí uložil bývalému detektivovi Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Marianu Hanákovi za korupci osm let vězení a peněžitý trest 2,5 milionu korun.

Podle obžaloby bral Hanák úplatky za informování vyšetřovaných podnikatelů, kteří se ke korupci přiznali.

Někdejší policistka oddělení hospodářské kriminality ve Zlíně Hana Čouková mu údajně pomohla opatřit část trestního spisu, soud jí uložil podmíněný trest deset měsíců s odkladem na tři roky.

Hanákovi hrozilo pět až dvanáct let, Čoukové až pět let vězení.

Bývalí policisté vinu odmítli. Rozsudek není pravomocný.

Soud se při rozhodování opřel o výpovědi podnikatelů, které podle předsedy senátu Radomíra Koudely považuje za věrohodné. Oba muži uváděli údaje, které podle něj mohli znát jen z policejního prostředí - od Hanáka.

"Soud považuje toto jednání za vysoce společensky nebezpečné, a to nejen ve vztahu k policii, ale i k veřejnosti. Takové osoby u policie nemají mít žádné místo," uvedl Koudela.

Podle státního zástupce Romana Kafky policisté žádali po kroměřížském podnikateli Radomíru Vybíralovi sedm milionů korun za prodej trestního spisu a za "zařízení kladného výsledku trestního řízení". Nakonec mu ale údajně opatřili jen část spisu za zálohu 700 000 korun.

Policie tento skutek z roku 2007 prověřovala již dříve a odložila jej. Vrátila se k němu poté, co informace začaly unikat i z dalších kauz. Vybíral si podle obžaloby navíc v lednu 2009 úplatkem 600 000 korun zajistil avízo o chystaných domovních prohlídkách.

Hanák podle obžaloby v letech 2009 a 2010 spolupracoval i s Janem Švédíkem z Břidličné na Bruntálsku, když mu podle Kafky zajišťoval nelegální odposlechy či lustrace konkrétních lidí i telefonních čísel se snahou zjistit, zda se o ně zajímá policie.

Za statisícové částky mu Hanák údajně prodával také informace z konkrétního trestního řízení. Oba podnikatelé trestnou činnost doznali a podle Kafky ji pomohli objasnit. Byli obviněni z podplácení se sazbou jeden rok až pět let vězení.

Soud v pondělí u Švédíka vzhledem k jeho předchozím odsouzením upustil od dalšího trestu, případ Vybírala již minulý týden vyloučil k samostatnému projednání.

Švédík je ve vězení, kde si odpykává sedm let a 10 měsíců za krácení daně při obchodech s kovy. Vybíral je ve vazbě. Ostravský soud ho loni poslal na 11 let za mříže za machinace s DPH. Muž se odvolal, vrchní soud zatím nerozhodl. U zlínského soudu navíc Vybíral čelí obžalobě z daňového úniku při obchodech s leteckým petrolejem.

Hanák se podle obžaloby dopustil přijímání úplatku a zneužívání pravomoci veřejného činitele. Muž, jenž u policie skončil v roce 2009 po incidentu ve zlínském kasinu a následné potyčce s městskými policisty, vinu odmítl. S informacemi prý neobchodoval a trestní řízení neovlivňoval.

Čouková, která je stíhána za zneužití pravomoci úřední osoby, uvedla, že obvinění je vykonstruované. Pokud Hanákovi informace předávala, tak prý jen jako součást plnění služebních povinností. Žena od policie odešla v roce 2008.

Hanák navíc čelí obžalobě u Městského soudu v Praze kvůli daňovému úniku při obchodech s hutním materiálem. Vinu odmítá. Kvůli tomuto stíhání se skrýval na Slovensku a byl i ve vazbě, odkud ho soud propustil na kauci.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist