Český systém udělování evropských dotací umožňoval podvádět ve velkém, přičemž úřady se dosud nesnažily zjistit, kdo měl z toho největší prospěch.

Tvrdí to alespoň Ingeborg Grässleová z výboru pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu. Rázná Němka přijela s několika kolegy z europarlamentu na kontrolu.

"Členkou výboru jsem už deset let a už jsem zažila spoustu kontrol. Vůbec poprvé mám ale dojem, že v tomto systému bylo možné v obrovském objemu podvádět. Auditoři, kteří měli projekty kontrolovat, je navíc vůbec nekontrolovali," prohlásila Grässleová, které pro její pátrací metody přezdívají Sherlock – podle hrdiny britských detektivek.

Doporučila českým politikům, aby zřídili parlamentní výbor, který by vyšetřil, kdo z podvodů profitoval.

"Pro nás je velmi důležité, abychom zjistili, jak to mohlo takhle dlouho – více než pět let – fungovat," dodala Grässleová. Má to ovšem zádrhel. Jakákoliv doporučení Českou republiku k ničemu nezavazují a mise měla čistě diplomatický charakter.

Navíc s vyšetřovacími parlamentními výbory nejsou z minulosti dobré zkušenosti – prakticky žádný z nich při svém zkoumání na nic zásadního nepřišel. 

Babiš? Prý vážný střet zájmů

Grässleová se zároveň navezla do šéfa hnutí ANO, ministra financí a podnikatele Andreje Babiše. Podle Grässleové představuje v čele ministerstva financí vážný konflikt zájmů, který může ztížit spolupráci Evropské unie s Českou republikou. Podle političky by se měl Babiš jako ministr svých firem vzdát.

Předseda výboru pro rozpočtovou kontrolu Jens Geier však prohlášení své kolegyně mírnil. A zdůraznil, že je to soukromý názor německé europoslankyně. Babiš už dříve prohlásil, že dodržuje zákon o střetu zájmů, a neplánuje, že by se svých společností vzdal.

Grässleová v té souvislosti připomněla konflikt zájmů u bývalého ministra dopravy, jehož firmy podle ní profitovaly z evropských projektů na rozvoj Vltavy.

Šéf mise: O korupci víme

Přestože předseda delegace Jens Geier krotil vyjádření kolegyně Grässleové směrem k Babišovi, čerpání evropských peněz rovněž kritizoval.

"V roce 2011 byla míra chybovosti v Česku nejvyšší v EU a dosud se nezlepšila. Docházelo zde k politickému výběru projektů. Víme o situacích, ve kterých docházelo ke korupci," poznamenal Geier, podle nějž největší problémy byly hlavně v oblasti regionálních programů.

Evropský rozpočtový výbor už dříve zjistil, že výdaje na projekty v Česku nebyly v souladu s evropským právem. Podle výboru za to mohlo mimo jiné to, že řídící a kontrolní orgány byly neúčinné.

"Česká republika tak, bohužel, přišla o velké množství peněz. Jde o více než půl miliardy eur (13,75 miliardy korun), a to nehovořím o dodatečných opravách projektů z oblasti dopravy a životního prostředí," doplnil Geier.

Kontrolní výbor při své dvoudenní kontrolní návštěvě pouze nekritizoval. "Budeme odtud odjíždět s pocitem, že zde nastal pokrok. Jsme spokojenější, než když jsme sem přijeli," shrnul další člen výboru Derek Vaughan z Velké Británie.

Geier zase vyzdvihl, že v Česku díky evropským penězům vzniklo v končícím programovém období přes 72 tisíc nových pracovních míst.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist