Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) má od pátečního průhonického sněmu nového předsedu. Stal se jím liberecký hejtman Martin Půta.

V čele hnutí vystřídal Petra Gazdíka, který se rozhodl znovu nekandidovat a následně byl na pátečním volebním republikovém sněmu v Průhonicích u Prahy zvolen prvním místopředsedou hnutí.

Nový předseda ani první místopředseda neměli v tajné volbě protikandidáta. Půtu podpořilo všech 160 hlasujících, Gazdík dostal 152 ze 155 platných hlasů. Gazdík ve funkci vystřídal Stanislava Polčáka, jenž kandiduje na řadového místopředsedu. Dalšími kandidáty na tři místa jsou Věra Kovářová, Radim Sršeň a Hana Štěpánová.

Dvaačtyřicetiletý Půta je dlouhodobě zastáncem volnější spolupráce s TOP 09, se kterou má STAN dohodu o spolupráci. V krajských a komunálních volbách by podle něj měli Starostové na rozdíl od sněmovních voleb kandidovat samostatně.

"Myslím si, že z centrální úrovně, z úrovně celostátního vedení hnutí, nejde řešit problematiku komunálních voleb. Naši členové jsou většinou úspěšní komunální politici, kteří už prošli opakovaně testem od voličů. Myslím si, že oni nejlépe vědí, co od nich jejich voliči očekávají," uvedl Půta.

To, že se stal předsedou hnutí, považuje za shodu náhod, původně chtěl usilovat jen o funkci jednoho z místopředsedů.

Půta: Cíl kariéry nemám v parlamentu

Novinářům bezprostředně po svém zvolení řekl, že chce pokračovat v práci pro Liberecký kraj a cíl své kariéry nevidí v parlamentu.

"Chci obhajovat pozici hejtmana i v dalších krajských volbách. Nejsem typ, který by viděl v parlamentu jediné řešení, cíl své kariéry nemám v parlamentu," řekl.

Gazdík míní, že starostové potřebují změnu. Od loňského prosince je místopředsedou Sněmovny, předsednický post opustil také z rodinných důvodů. Brzy by se mu mělo narodit čtvrté dítě.

Půta má zkušenosti z komunální politiky, od roku 2002 byl třikrát po sobě zvolen starostou v pohraničním Hrádku nad Nisou. Funkci opustil v roce 2012, kdy byl zvolen hejtmanem.