Ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš chce od příštího roku zavést několik daňových novinek. Plánuje zejména navrácení daňové slevy pro pracující důchodce, opětovné zavedení slevy na druhé dítě a další dítě a také omezení výdajových paušálů.

„Procenta výdajových paušálů jsou vysoká a naše analýzy ukazují, že překračují skutečné náklady, které živnostníci mají,“ uvedla Babišova náměstkyně pro daně a cla Simona Hornochová.

Ministerstvo financí také nezavede jednotnou sazbu DPH 17,5 procenta, která již byla schválena dříve Nečasovou vládou. Naopak chce kromě současných dvou sazeb zavést ještě třetí, která má platit pro léky, knihy a dětskou výživu.

Babiš rovněž hodlá od roku 2016 po diskusi s odbornou veřejností zrušit koncept superhrubé mzdy a nahradit sedmiprocentní daň pro vysokopříjmové občany druhou sazbou daně.

„Abychom stihli úpravy od příštího roku, tak máme zhruba jeden měsíc, abychom je začlenili do zákonů. Lze říci, že v návrzích s účinností od 2015 budou změny, které jsou nutné a nezbytné, anebo jsou to změny vyplývající z koaličních dohod, které nejsou komplikované,“ uvedla Hornochová.

Zrušení jednotného inkasního místa

V plánu je i odložení realizace Jednoho inkasního místa. Spolu s tím chce ministerstvo zrušit v zákonu schválené plošné osvobození dividend od daně a nižší limity na daňový odpočet úroků z hypoték a stavebního spoření. Zůstane tak limit 300 tisíc korun namísto v zákoně schválených 80 tisíc korun.

V zákoně o zřízení Jednoho inkasního místa (JIM) se podle Hornochové ukazuje, že dlouhá doba od schválení k aplikaci zákona nemusí být pozitivní. Zákon byl totiž přijat na konci roku 2011 a mezitím řada věci byla novelizována v jiných předpisech. „Ustanovení zákona jsou tak prakticky nepoužitelná,“ uvedla Hornochová.

Důvodem zrušení JIM je podle náměstkyně mimo jiné i loňská reorganizace daňové správy a rekodifikace občanského zákoníku. „A kdybychom přišli ještě s takto výraznou změnou placení daní, tak by systém nemusel fungovat. Nerezignujeme ale na ten koncept,“ uvedla.

V případě třetí sazby DPH uvažovalo podle Hornochové ministerstvo o pětiprocentní sazbě. Ovšem jen v případě léků by tak rozpočet přišel o 7,8 miliardy korun a knih o půl miliardy. Pracovně tak zvažuje desetiprocentní sazbu. V případě dětské výživy ministerstvo požádalo koaliční partnery o vyjádření, co je záměrem a čeho by se to mělo konkrétně týkat.

Podle bývalého šéfa resortu Miroslava Kalouska z TOP 09 jsou však navrhované změny výrazně nepřátelské k podnikání, protože přinesou vyšší přímou daňovou zátěž. Třetí sazbu DPH považuje za nesystémovou. „Já pokládám třetí sazbu za systémově a principiálně špatné opatření,“ podotkl Kalousek.

„Třetí sazba DPH je samozřejmě krok zpět, třetí sazba DPH znamená vyšší administrativní náklady a větší prostor k daňovým únikům,“ řekl také.

Podivil se navíc nad tím, proč koaliční strany nenavrhují snížit DPH na potraviny, když její dřívější zvýšení kritizovaly.

Účtenková loterie

V oblasti opatření proti daňovým únikům chce ministerstvo zavést on-line registrace tržeb a účtenkovou loterii. Koncem letošního roku by měla být hotová analýza chorvatského a maďarského modelu, který by úřad chtěl využít. Dále ministerstvo chce zvýšit zdanění hazardu a zdanit obecně loterie provozované prostřednictvím internetu.

Od příštího roku by se měl rozšířit institut nespolehlivého plátce DPH, měl by být zřízen centrální registr bankovních účtů a od roku 2016 zavedena elektronická evidence pro účely DPH.

Daňová kvóta v ČR je podle Babiše relativně vysoká a náklady na práci se blíží Francii. „Pokud přesvědčíme všechny potenciální plátce, že se nahoře neplýtvá, nekrade, tak se možná dočkáme toho, že jednou budeme všichni pyšní na to, že platíme daně,“ uvedl Babiš.