Policie obvinila devět lidí kvůli údajné manipulaci se stavebními zakázkami, které souvisejí se stáním podnikem Česká pošta.

Podle informací IHNED.cz od zdroje blízkého vyšetřování je jedním ze stíhaných Jiří Kouba, který šéfoval sekci nákupu a zásobování a v průběhu loňského roku z České pošty odešel.

Že policie spustila středeční akci kvůli bývalému zaměstnanci, potvrdil už dopoledne i mluvčí České pošty Ivo Mravinac. "Podle předběžných informací se jedná o vyšetřování činnosti našeho bývalého zaměstnance," řekl Mravinac.

Akci dostal na starosti Útvar pro odhalování organizovaného zločinu. Zahájil ji kolem šesté hodiny ráno a detektivové dorazili do budovy hlavní pošty v Jindřišské ulici v Praze 1 a do bývalé centrály v Olšanské ulici na Žižkově.

"Potvrzujeme, že v několika objektech České pošty je policie ČR, vyžádali si řadu dokumentů, samozřejmě jsme jim poskytli veškerou součinnost," podotkl mluvčí Mravinac.

Obviněni tři lidé z pošty, šest z firem

Případ dozoruje úřad pražské vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové. Informaci o obvinění devíti osob odpoledne potvrdil její podřízený Zdeněk Matula.

"Tři obviněné osoby působily jakožto zástupci veřejného zadavatele, šest obviněných osob zastupovalo obchodní společnost," napsal v tiskové zprávě Matula.

Lidé jsou prý podezřelí ze zvýhodnění při veřejné zakázce a podplacení. Podle vyšetřovatelů jednali organizovaně a upravovali tendry "malého rozsahu na stavební práce".

Státní podnik Česká pošta provozuje kolem 3200 poboček a zaměstnává přes 30 tisíc lidí. Roční tržby se pohybují kolem 20 miliard korun.