Česká pošta varuje zákazníky před další vlnou e-mailových útoků. Od léta jde již o čtvrtou sérii podvodných zpráv, které se snaží od lidí získat přihlašovací údaje k bankovním účtům. Pošta proto radí neotevírat maily z adresy noreply@ceskaposta.info. Uvedla to v úterý v tiskové zprávě.

"Phishingovému útoku nejde předejít ani se před ním účinně bránit," uvedla tisková mluvčí pošty Marta Selicharová s tím, že jedinou možností je zákazníky varovat. Podvodné maily jsou psány jako upozornění na zásilku, ve kterém zákazník najde údaje o nedodání zásilky a upozornění na možné sankce.

Pokud uživatel klikne na stažení souboru v e-mailu, do počítače se mu stáhne škodlivý program Hesperbot.A. Tímto takzvaným trojským koněm byly již infikované počítače v Turecku, Velké Británii, Portugalsku a desítky i v České republice. Pozor by si měli dát i uživatelé mobilních zařízení se systémy Android, Symbian a BlackBerry.

V předchozích útocích podobně fungující e-maily chodily z adres noreply@ceska-posta.org, cpost@ceskaposta.net a cpost@ceska-posta.net. Pokud uživatelé podvodnou zprávu obdrží, měli by jí přeposlat na adresu info@cpost.cz.

Související