Změna jednacího řádu sněmovny a zákon o registru smluv. Ve sněmovně prošly prvním čtením dvě protikorupční opatření, k jejichž schválení se většina poslanců zavázala iniciativě Rekonstrukce státu.

Zákony teď poputují do sněmovních výborů, kde se budou v následujících 90 dnech zpracovávat pozměňovací návrhy. Poté bude následovat druhé a třetí čtení, schválení Senátem a podpis prezidenta.

V úterý se začala projednávat i novela zákona o NKÚ. Když se ale blížilo hlasování, předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek požádal pro svůj klub o přestávku v délce 102 minut, a jednání tedy bude pokračovat až ve středu ráno.

Na novelu služebního zákona, jejímž schválením prezident Miloš Zeman podmínil jmenování vlády, se vůbec nedostalo.

Přečtěte si, co se změní, pokud by byly zákony, které prošly prvním čtením, přijaty v současném znění:

Návrh novely jednacího řádu sněmovny

Novela znemožní podávat pozměňovací návrhy, které věcně nesouvisí s obsahem návrhu. Jde o tak zvané přílepky.

Zároveň zakazuje pozměňovací návrhy umožňující netransparentní přerozdělování prostředků v rámci zákona o státním rozpočtu, což se často nazývá "porcování medvěda".

Schválením novely se prodlouží lhůta mezi druhým a třetím čtením na 14 dnů. Nyní se často stává, že obě čtení se konají ten samý týden. Poslanci tak mají velmi krátký čas na seznámení se s pozměňovacími návrhy.

"Příkladem velmi krátké lhůty může být pozměňovací návrh k návrhu zákona o sociálně-právní ochraně dětí, který stanovil sKartu jako jediný možný způsob výplaty některých sociálních dávek. Pozměňovací návrhy měly celkem 91 stran, byly rozeslány poslancům 8. 6. 2012 a schváleny již 13. 6. 2012," uvedl mluvčí Rekonstrukce státu Nikola Hořejš.

Při dohadování programu schůze bude moci jeden poslanec vystoupit maximálně dvakrát, a to na 10 minut. Kupříkladu v úterý trvala rozprava před samotným jednáním hodinu a půl.

Jednání orgánů Poslanecké sněmovny bude veřejné, výjimku by měl pouze mandátový a imunitní výbor.

K návrhu zákona se bude muset přikládat vyhodnocení korupčních rizik.

Nově by se zaznamenávala jména všech osob, které se ve sněmovních výborech na tvorbě zákona podílely.

S námitkami k novele přišla hlavně opoziční ODS. Podle šéfa poslanců Zbyňka Stanjury by neměl být na seznamu každý referent, kterému zákon projde rukama.

Rusnokova vláda navíc upozorňuje, že není jasné, kdo bude posuzovat, zda jde o přílepek, či nikoliv.

Smlouvy státu na internetu

Podle zákona o registru smluv budou muset všechny písemné smlouvy, které uzavře stát, územní samosprávný celek či firma, kde má stát, kraj či obec podíl (ČEZ, Český Aeroholding a další), viset na internetu.

To je také podmínka pro to, aby smlouva vůbec začala platit. Pokud navíc nebude zveřejněna do tří měsíců od uzavření, jako by nikdy nevznikla.

Někteří kritici namítají, že úředníkům přibude práce. To ale předkladatel Jan Farský (TOP 09) vyvrací. "Smlouvy se už teď povinně zveřejňují v datově čitelném formátu. Tak, jak jsou dnes uloženy v počítači, tak takto bez podpisů a razítek budou zveřejněny. Nebude třeba nic skenovat," tvrdí.

"A kdo bude kontrolovat, že tam bude nahraná finální verze?" namítal ale na úterním jednání sněmovny šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura.

Například na Slovensku musí smlouvy povinně zveřejňovat na internetu už dva roky. Zatím jich na webu www.otvorenezmluvy.sk visí kolem půl milionu. Za první rok si je prohlédlo přibližně 400 tisíc lidí.

V ČR funguje registr smluv jako součást Portálu veřejné správy, kam některé kraje a obce smlouvy vkládají. Ovšem pouze na principu dobrovolnosti.

Pravomoci NKÚ

Přijetím návrhu novely ústavy a následně zákona o NKÚ by se měly zvýšit pravomoci Nejvyššího kontrolního úřadu.

Kontroloři by tak mohli přijít i do obchodních společností s majetkovou účastí státu nebo krajů či obcí. Navíc by mohli kontrolovat i hospodaření samotných územních samosprávných celků, tedy obcí a krajů.

"NKÚ nyní nemůže kontrolovat společnosti jako ČEZ s obratem 110 miliard ročně, ČEPRO se 78 miliardami či městské a krajské firmy, jejichž celkový obrat činí 117 miliard korun," kritizuje dlouhodobě Rekonstrukce státu.

Zákon ale zřejmě projde revizí. Tak, jak je napsaný, totiž paradoxně pravomoci NKÚ v některých oblastech omezuje. Podle šéfa NKÚ Miloslava Kaly je to "zmetek".

Předkladatel zákona Stanislav Polčák (TOP 09) tvrdí, že k zúžení pravomocí dochází pouze ve vztahu k obcím. Podle něj jde o ústupek senátorům, kteří by jinak neschválili změnu ústavy. A ta je pro přijetí novely zákona o NKÚ potřeba.

Hnutí ANO ale stejně plánuje normu upravit. "To je návrh zákona, který zpracovali zejména poslanci za TOP 09, kteří mají zájem omezit pravomoci NKÚ. My v rámci legislativního procesu provedeme takové úpravy, aby stát mohl kontrolovat veškeré oblasti, kde se vynakládají státní peníze," uvedl předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek.

Podle poslankyně hnutí Věry Jourové se musí návrh napsat tak, aby neodporoval ústavě.

"Samosprávy nesmí být kráceny na svém ústavním právu nakládat se svým majetkem, ale NKÚ by měl mít možnost kontrolovat zákonnost nakládání s majetkem, veřejné zakázky, ceny za prodej a nákupy. Budeme hledat takový způsob, abychom se nedotkli ústavního práva samospráv, ale zároveň abychom přisoudili NKÚ možnost plnohodnotné kontroly," dodala.