Vláda premiéra v demisi Jiřího Rusnoka schválila svůj návrh novely zákona o státní službě. Chce, aby se jím zabývala sněmovna. Rusnokův kabinet před týdnem odmítl podobný návrh z dílny ČSSD. Právě ten chce sněmovna schválit v prvním čtení, což je podmínka prezidenta Miloše Zemana, aby jmenoval novou vládu složenou z ČSSD, ANO a KDU-ČSL.

Podle Rusnoka je vládní návrh novely profesionálnější a prošel i připomínkovým řízením. Sociální demokraté mu vytýkají, že přinese dodatečné výdaje státního rozpočtu.

Podle důvodové zprávy to bude zhruba šest miliard korun. Rusnok dnes uvedl, že nelze motivovat úředníky k profesionální státní službě bez toho, aby jim vláda slíbila finanční benefity.

Koalice ČSSD, ANO a lidovců chce odměny pro úředníky ve vlastní úpravě služebního zákona výrazně seškrtat. "Chceme zrušit smluvní platy, měly by být tarifní. Chceme také, aby existovaly limity na odměny v rámci procent. Dokážu si ale představit debatu nad odměňováním specialistů, zejména v oblasti IT. To znamená, že někteří lidé budou lépe placení, protože jinak by je stát neměl možnost získat a musel by si je najímat ještě dráž formou outsourcingu," popsal serveru IHNED.cz Jeroným Tejc, jeden ze členů expertní skupiny, která připravuje koaliční pozměňovací návrh služebního zákona. 

Rusnok připustil, že lze diskutovat o tom, jak velké by měly být dodatečné rozpočtové výdaje. Při přípravě vládního materiálu prý kabinet dbal na to, aby státní správa byla skutečně nezávislá na politické reprezentaci.

Návrh ČSSD vláda odmítla na minulém výjezdním zasedání v Židlochovicích u Brna. Podle ní nereflektuje změny v právním řádu od schválení původního zákona v roce 2002 do dneška. Předseda sociální demokracie a budoucí premiér Bohuslav Sobotka ale namítá, že novela byla pečlivě připravena a projednána.

Prezident Zeman chce, aby byl zákon přijat v prvním čtení v Poslanecké sněmovně. Poté prý bude moci jmenovat členem vlády i předsedu hnutí ANO Andreje Babiše, který by jinak mohl mít problém s lustračním osvědčením. Miliardář se nyní na Slovensku soudí kvůli své údajné aktivní spolupráci s komunistickou StB. Novela zákona o státní službě lustrační osvědčení od členů kabinetu nevyžaduje.