Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) definitivně ukončila vyjednávání s firmou IZIP, místo toho si zajistí portál pro elektronickou komunikaci sama. Uvedly to ve svém pátečním vydání Lidové noviny.

Portál potřebuje VZP ke komunikaci s lékaři, pojištěnci a plátci pojistného. Tendr na systém chce vypsat zhruba za měsíc, nový portál by mohla mít do konce roku.

Stávající projekt IZIP, který vedle portálu zahrnuje elektronické zdravotní knížky, byl často kritizován kvůli vysokým nákladům, dokonce se jím zabývá policie.

VZP má nyní 51 procent akcií IZIP. Správní rada pojišťovny loni odsouhlasila, že VZP buď koupí zbylé akcie od menšinového vlastníka, aby měla 100 procent podniku, nebo z projektu odejde a vypíše výběrové řízení na nový portál.

"Menšinový vlastník nereagoval na výzvu k jednání. Dne 27. ledna proto skutečně navrhnu správní radě, abychom šli cestou otevřeného výběrového řízení. Zajistíme si portál sami," řekl ředitel VZP Zdeněk Kabátek. Vyjádření šéfa IZIP Jiřího Paška se Lidovým novinám nepodařilo získat.

Projekt IZIP za deset let přišel VZP zhruba na 1,7 miliardy korun. Elektronické zdravotní knížky mají pozastavenou činnost, nové zápisy do nich lékaři nevkládají.

V souvislosti s elektronickými knížkami policie loni obvinila dva lidi z pletich při veřejné soutěži. Podle médií stíhá policie šéfa IZIP Paška a bývalého ředitele VZP Pavla Horáka.

Související