Protikorupční policie obvinila dva lidi v souvislosti s elektronickými zdravotními knížkami. Serveru Lidovky.cz se podařilo ověřit, že obvinění si převzali bývalý šéf Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Pavel Horák a generální ředitel IZIP Jiří Pašek.

"Podezřelí jsou z pletich při veřejné soutěži, za což jim hrozí až osm let, stíháni jsou na svobodě," oznámil v pátek Pavel Prygl z Vrchního státního zastupitelství v Praze.

Trestní oznámení podal loni tehdejší ministr zdravotnictví Leoš Heger, podle ministerstva se ve Všeobecné zdravotní pojišťovně kvůli projektu IZIP zbytečně ztratilo 450 milionů Kč.

Stíhání zahájil policejní Útvar odhalování korupce a finanční kriminality ve čtvrtek. V případu elektronických zdravotních knížek používaných VZP byl jeden člověk obviněn z trestného činu pletichy při veřejné soutěži a veřejné dražbě a druhý z navádění ke stejnému činu.

"Protiprávní jednání, které jim je kladeno rozhodnutím policejního orgánu za vinu, má souvislost s řízením o uzavření jedné ze smluv mezi VZP ČR a firmou IZIP a. s. v roce 2008," uvedl Prygl.

Koho se obvinění týká, nechtěl státní zástupce upřesnit, je však jisté, že Horák a Pašek byli v uvedeném roce v čele institucí VZP i IZIP. Obviněným hrozí dva až osm let vězení.

Hegerovo podezření

Trestní oznámení, které vedlo k vyšetřování, podal v září roku 2012 tehdejší ministr zdravotnictví Heger. "Dosavadní nálezy jsou natolik závažné, že existuje podezření ze spáchání trestných činů při nakládání s veřejnými prostředky s celkovou škodou přesahující 450 milionů korun," řekl tehdy.

Společnost IZIP loni v září v prohlášení uvedla, že se ji ministr snaží cíleně zlikvidovat. Smluvní vztah s VZP je podle firmy transparentní, společnost si není pochybení vědoma. Spoluzakladatelé IZIP, europoslanci ODS Miroslav Ouzký a Milan Cabrnoch, tehdy prohlásili, že společnost byla opakovaně vyšetřována a kontrolována, ale nic se neprokázalo.

Za projekt IZIP dala VZP v průběhu deseti let téměř dvě miliardy korun, nepodařilo se jí ho ale plošně rozšířit. Kvůli tomu byla pojišťovna z různých stran kritizována. Elektronické zdravotní knížky, ve kterých mají pojištěnci záznamy o svém zdraví, nemocech a užívané léčbě, zůstávají zatím součástí aktiv společnosti IZIP, v níž VZP má 51 procent akcií.

Související