Všeobecná zdravotní pojišťovna předloží společnosti IZIP poslední nabídku na odkup portálu a sto procent akcií této firmy. Zaplatit za to chce 59 milionů korun. 

VZP už nyní vlastní 51procentní podíl ve společnosti. Nabídku v pondělí jednohlasně schválila správní rada pojišťovny. 

V případě, že IZIP na návrh nepřistoupí, chce VZP během ledna vyhlásit nové výběrové řízení na portál.

"Jediné přijatelné řešení ze strany VZP je, že minoritní akcionář prodá svůj 49procetní podíl akcii za již v minulosti dohodnutou cenu a VZP se stane výhradním majitelem portálu," potvrdil Aktuálně.cz mluvčí VZP Vlastimil Sršeň.

Podle člena rady Michala Sojky je toto podle právních analýz nejbezpečnější postup pro VZP. Dnes pojišťovna platí každý měsíc pět milionů korun za provoz portálu, který je nutný pro komunikaci s lékaři i pacienty. Smlouva, která byla uzavřená na dobu neurčitou, je navíc podle některých právních analýz velmi nevýhodná. 

Radní prozatím nezveřejnili ani to, co by v případě odmítavé reakce IZIP pojišťovna dělala se současným podílem. Jasné není ani to, kolik by mohla zaplatit za nový portál. 

V posledních deseti letech VZP investovala už přes dvě miliardy korun do hlavního projektu IZIP - elektronických zdravotnických knížek. Bez většího úspěchu ale skončil. 

Související