Prezident Miloš Zeman přijal ve středu na Hradě policejního prezidenta Martina Červíčka a vyjádřil mu plnou podporu.

Dvojvládí u policie, které nastalo poté, co ministr vnitra v demisi Martin Pecina vrátil do funkce Červíčkova předchůdce Petra Lessyho, by měl podle Zemana řešit až nový ministr vnitra.

"Policejní prezident by měl být dlouhodobý, nikoliv prezident, který se odvolává a jmenuje každého čtvrt roku. V tomto případě si proto myslím, že to je věc, která by se měla nechat na budoucího ministra vnitra. Oproti té tiskové zprávě bych jenom dodal: i na budoucí vládu. Protože každý rozumný ministr vnitra ten svůj návrh s vládou projedná," řekl Zeman v rozhovoru pro ČTK.

Podobný postup by měl platit i u diskusí o prolomení těžebních limitů. I zde si prezident Zeman myslí, že by rozhodnutí měla učinit až nová vláda s politickým mandátem. Přechodný kabinet premiéra Jiřího Rusnoka k tomu má povinnost připravit podklady.

Prezident poskytl exkluzivní rozhovor ČTK. Mimo dění okolo policejního ředitelství a těžebních limitů se také mluvilo o vznikající vládě. Prezident Miloš Zeman nevyloučil, že odmítne některé kandidáty do vlády navržené šéfem sociální demokracie Bohuslavem Sobotkou. Dále také připustil, že jmenuje předsedu ČSSD Bohuslava Sobotku premiérem v polovině ledna.

Prezident také slíbil, že si jeho kancléř Vratislav Mynář příští týden zažádá o bezpečnostní prověrku na přísně tajné.