Hradní kancléř Vratislav Mynář příští týden požádá o prověrku na nejvyšší bezpečnostní stupeň. Pokud ji od Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) nedostane, na Hradě skončí.

V rozhovoru s ČTK to ve čtvrtek řekl prezident Miloš Zeman, který Mynářovo rozhodnutí vítá, protože prý rozptýlí pochybnosti, které se objevovaly.

"U té prověrky se musí svléknout, obrazně řečeno, do naha - za posledních dvacet let. A protože si je jistý, že se ničeho nezákonného nedopustil, tak příští týden předloží NBÚ žádost o prověrku na nejvyššího bezpečnostní stupeň, aniž by mu to zákon ukládal," řekl ČTK Zeman.

Podle něj neexistuje zákon, který by řediteli prezidentské kanceláře ukládal nutnost mít bezpečnostní prověrku. "Ale já vítám rozhodnutí pana kancléře, protože rozptýlí některé pochybnosti, které se občas objevovaly," dodal Zeman.

V médiích se objevovaly informace, že by Mynář prověrku nemusel získat například kvůli svým některým podnikatelským kontaktům. Prezidentův kancléř to vytrvale odmítá. Zeman na konci října řekl, že pokud šéf jeho kanceláře prověrku nezíská, na Hradě skončí. To zopakoval i nyní. "Samozřejmě pokud nedostane ve stanoveném termínu bezpečnostní prověrku, o kterou si sám řekl dobrovolně, tak není důvod, aby byl dále kancléřem," řekl Zeman.