Aby mohla Česká republika vstoupit do EU, musela přijmout zákon o státní službě. To se stalo, už v roce 2002. Zákon ale nikdy nenabyl účinnosti, a vlastně tedy neplatí.

Teď to chtějí změnit předsedové ČSSD a ANO, kteří plánují novelu 11 let starého zákona. Ještě v prosinci prý předloží návrh tak, aby zákon začal platit už během první poloviny příštího roku.

Podle Martina Kameníka z iniciativy Rekonstrukce státu má zákon přinést řadu pozitivních změn a přispět k odpolitizování státní správy. Úředníky se totiž stanou odborníci, a nikoliv lidé přijímaní na základě politického rozhodnutí.

Ačkoliv je Kameník rád, že se politici snaží přijmout zákon rychle, termíny považuje za ambiciózní. "Nemůže to být ze dne na den. Celý ten proces, než se z vás stane regulérní úředník podle zákona, bude trvat celkem dlouho. A nedovedu si představit, že by najednou začal služební zákon platit v plném rozsahu," říká Martin Kameník v rozhovoru pro IHNED.cz.

Přípravy novely jsou sledovaným tématem i kvůli tomu, že nový zákon by měl údajně zbavit Andreje Babiše povinnosti předkládat čisté lustrační osvědčení před nástupem na ministerstvo financí. Babiš ale tuto interpretaci odmítá.

Kameník navíc upozorňuje, že zákon o státní službě z roku 2002 se vůbec lustracemi ministrů nezabývá. Politici by tam tak museli toto téma dopsat.

Co zásadního se přijetím zákona o státní službě změní?

Udělá se jasná hranice mezi politickými a úřednickými funkcemi, cílem je snížit hrozivou politizaci státní správy. Původní zákon z roku 2002 počítá se zřízením generálního ředitelství státní služby. To by obsazovalo management státní správy na základě výběrových řízení a odbornosti. Zákon řeší obsazování úřednických míst například na ministerstvech, Energetickém regulačním úřadu, hygieně...

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.