Kancléř prezidenta Miloše Zemana Vratislav Mynář si zažádá o bezpečnostní prověrku, aby mohl i nadále působit na Pražském hradě, vzkázala mluvčí prezidenta Hana Burianová.

Odmítla tak pondělní informace serveru Týden.cz o tom, že Mynář ve své funkci na Hradě po Novém roce skončí.

"Pan kancléř mi potvrdil, že se jedná o lživou informaci," prohlásila Burianová. Mynář ji prý v osobním rozhovoru ujistil, že si o bezpečnostní prověrku zažádá a pro prezidenta bude dále pracovat. "Pan kancléř je ve finální fázi příprav všech materiálů nutných k podání žádosti o prověrku," dodala Burianová.

Sám Mynář později doplnil, že žádost o vydání prověrky podá do konce roku. Stále ale opakuje, že ze zákona nemá povinnost pro výkon funkce kancléře bezpečnostní prověrku na stupeň tajné nebo přísně tajné mít.

Média již delší dobu spekulují o tom, že Zeman plánuje Mynáře vyměnit, ať již ředitel prezidentské kanceláře o prověrku od Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) zažádá, či nikoli. Burianová ale řekla, že o žádném prezidentově plánu na změnu kancléře neví.

Server Týden.cz citoval nejmenovaný zdroj, který uvedl, že Mynář má na Pražském hradě skončit po Novém roce. Zpravodajský web také uvedl, že se v prezidentově týmu chystají další změny.

Mynář je ve funkci zhruba tři čtvrtě roku, stále však nemá prověrku, aby mohl přistupovat k utajovaným dokumentům. Některých jednání se tak místo něj účastní jeho podřízení, které NBÚ dostatečně prověřil.

Podle některých médií Mynář o prověrku nežádal, neboť se obával, že by ji kvůli svým některým podnikatelským kontaktům neobdržel. Jedním z kontroverzních známých měl být například Radim Masný z Opavy. Mynář to však opakovaně odmítl.

Prezident Zeman na konci října v televizní debatě řekl, že si Mynář musí prověrku co nejrychleji dodělat, jinak o místo ředitele hradní kanceláře přijde. Podle Zemana kancléř předpokládal, že se stane poslancem a nebude prověrku potřebovat. Mynář kandidoval za Stranu práv občanů – Zemanovce, která ve sněmovních volbách propadla.

Podle zákona o ochraně utajovaných skutečností podléhají utajení například přípravy podkladů pro přepravu prezidenta nebo ústavních činitelů jiných států. Utajení také podléhá příprava prezidentské amnestie. Tu ale Zeman podle svého dřívějšího vyjádření udělovat nehodlá.