Setkání sociálních demokratů s jednotlivými potenciálními koaličními partnery končí, od příštího týdne budou jednání o vládě ČSSD, ANO a KDU-ČSL společná.

Je pravděpodobné, že v tu dobu už bude předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka mít od prezidenta Miloše Zemana pověření k sestavení nového kabinetu. Na schůzku do Lán jede ve čtvrtek.

Jinak středeční schůzka sociálních demokratů s lidovci mnoho nového nepřinesla. KDU-ČSL zopakovala, že nesouhlasí s rušením zdravotnických poplatků a růstem daní. Naopak požadují společné zdanění manželů a úlevy pro pracující rodiče.

"Nejsme úplně spokojeni a neměli jsme ani v programu rušit poplatky ve zdravotnictví," uvedl šéf lidovců Pavel Bělobrádek. Podle něj takový zásah povede k miliardovým výpadkům financování zdravotnictví.

"Velmi rádi bychom, aby se mohlo uplatnit společné zdanění manželů. A v neposlední řadě se určitě rozcházejí naše programy v dalších dílčích programech, jako je podpora rodiny. Nechceme dávat plošné dávky, ale chceme spíše snížit daně pracujícím rodičům," upřesnil Bělobrádek. Lidovci také chtějí jednat o zvýšení zdanění hazardu.

Lídři ČSSD a KDU-ČSL se ve středu podle Bělobrádka nebavili o církevních restitucích. Šéf lidovců ani nechtěl komentovat dopolední tiskovou konferenci sociální demokracie, kde Sobotka po náboženských obcích požadoval, aby peníze od státu věnovaly na dobročinné účely. KDU-ČSL považuje současnou podobu restitucí za definitivní.