Hnutí ANO a lidovci by měli provést výpočet příjmů a výdajů státního rozpočtu. Požadují to po nich sociální demokraté.

ČSSD si to stanovila jako podmínku, aby se jednání o vládě mohla posunout dál. V pátek to uvedl místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek po jednání grémia, na kterém vedení hodnotilo povolební vyjednávání.

Trojice stran už podle Zaorálka našla shodu v celé řadě oblastí. "Problém je v tom, že debata a diskuse a spor byl v něčem, co je úplně základní, a to je otázka daňových příjmů, státního rozpočtu, a proto zase nemohu nějak moc jásat, protože pokud nedokážeme vyřešit tu základní otázku výdajů a příjmů státního rozpočtu, otázku daní, tak celá stavba stojí na velmi chatrných základech," řekl.

Vedle postoje k církevním restitucím je právě otázka daní a rozpočtové politiky druhou velkou oblastí, která potenciální koaliční partnery rozděluje. Zatímco sociální demokraté požadují progresivní zdanění příjmu fyzických osob a nárůst firemních daní, ANO to odmítá. Lidovci sice souhlasí s daňovou progresí, nikoli však s růstem korporátních daní.

ČSSD podle Zaorálka předložila jasnou kalkulaci srovnávající předvolební sliby se zdroji na jejich financování. "A my bychom stáli o to, aby nyní podobnou kalkulaci provedli i naši partneři a řekli, jakým způsobem chtějí pokrýt své představy o výdajích státního rozpočtu, protože, myslím si, že tahle kalkulace je podmínkou toho, abychom se hnuli dál," uvedl také místopředseda nejsilnější parlamentní strany.

Bez dohody s církvemi změna nebude, přiznala ČSSD

Trojici stran nyní podle Zaorálka čeká druhé kolo jednání, v němž se soustředí především na oblasti, v nichž se zatím neshodnou.

"Co se týče jednání se stranou lidovou, tam je ten postup také jasný, protože je tady představa, že by se předseda sociální demokracie sešel s představiteli církví," řekl Zaorálek. Podle něho bude Sobotka na schůzkách hledat kompromis "přímo s těmi, kteří jsou účastníky oné smlouvy".

ČSSD církevní restituce dlouhodobě kritizuje a požaduje jejich přísnější kontrolu i snížení finančních náhrad za nevydaný majetek. Jistou ochotu se věcí zabývat již projevilo ANO, naopak lidovci mají restituce za uzavřenou záležitost.

Lidovci dali podle Zaorálka najevo, že nechtějí být mluvčími církví, a bude tak nejlepší, když se s nimi sociální demokraté domluví sami. Bez dohody s církvemi nebude možné docílit nějaké změny, připustil také. Argumenty ČSSD jsou ale podle něj "silné".