Andrej Babiš a jeho hnutí se před volbami stavělo proti změně probíhajících církevních restitucí. A ani po volbách nechtělo připustit jejich revizi, kterou voličům slíbila ČSSD. Teď se ale zdá, že ANO ustupuje. 

Předseda hnutí Babiš v pondělí na mítinku v Brně zkritizoval inflační doložku, kterou restituce obsahují. Stát by měl církvím vyplatit během 30 letech celkem 59 miliard korun, Babiš teď ale upozornil, že tato částka není pevná, inflační doložka ji může zvýšit.

"Mě samozřejmě překvapuje, že je tam ta inflační doložka. Minimálně při vyjednávání (o restitucích) se měl stát snažit o to, aby ta částka tam byla stanovena jako fixní," uvedl Babiš. Neodhadl, o kolik se částka v nadcházejících letech právě kvůli inflaci zvýší. Dodal k tomu jen, že to "není málo peněz", i vzhledem k oslabování české měny.

Církevní restituce jsou přitom jedním z hlavních témat jednání o nové české vládě. Lidovci trvají na tom, že jsou uzavřené a nehodlají na nich nic měnit. A v tom se zatím s ANO shodovali. Jenomže už v neděli po prvním větším jednání s týmem Bohuslava Sobotky přišel Babiš s kritikou.

"Myslím, že by církve mohly být vstřícnější k našim občanům a i trošku posečkat, i vyjasnit v podstatě, že jsou tam nesrovnalosti v seznamu majetku," naznačoval Babiš. Dodal, že restituce přicházejí v nepříznivý čas, kdy má země rozpočtové problémy a zákon byl přijat za "zvláštních okolností". A nově prohlašuje, že vyčká, jaké úpravy v zákoně navrhne ČSSD.

Sociální demokraté před volbami slibovali, že v případě úspěchu ve volbách okamžitě zahájí jednání s církvemi o snížení náhrad za nevydaný majetek a zpřísní kontrolu navracení nemovitostí.

Poslední prohlášení ANO se nelíbí lidovcům, pro které je vracení majetku církvím klíčové. "Překvapilo nás to, i vzhledem k tomu, jak se o církevních restitucích vyjádřila paní Věra Jourová po našem jednání s ANO," řekl iDNES.cz místopředseda strany Marian Jurečka. I místopředsedkyně ANO Jourová totiž dosud souhlasila s KDU-ČSL, že otázka církevních restitucí je už uzavřená.

Zákon o majetkovém vyrovnání počítá s tím, že církve dostanou od státu nemovitý majetek v hodnotě zhruba 75 miliard korun. Za nemovitosti, které se podle něj nevydávají, mají církve během 30 let získat finanční náhradu 59 miliard korun, navýšených o inflaci . Zároveň se bude během 17 let snižovat příspěvek na podporu činnosti, který dnes činí asi 1,5 miliardy korun ročně.

Dalším důležitým a zatím sporným bodem při jednání o koalici budou daně. Naopak kompromis by mohly strany nalézt u zdravotnických poplatků. Všechny tři strany se také vyslovily proti zavedení školného na vysokých školách. Chtějí rovněž podporovat kvalitní tuzemské potraviny a jejich producenty.

Sociální demokraté a lidovci mají podobný názor na valorizaci důchodů, obě strany by chtěly penze navyšovat v závislosti na inflaci. ANO podle analýzy podporuje již přijatou valorizaci.

Podrobný přehled bodů, na kterých se strany shodnou a u kterých se rozcházejí, najdete ZDE.