Šlouf, Drmyl, Portová...Nespokojení "bývalí přátelé" Miloše Zemana spřádají plány, jak změnit současné poměry ve Straně práv občanů, ve které je odstavilo současné vedení.
V sále pražského Kongresového centra se sešla Platforma obrody, kterou nespokojení zemanovci založili. Teď spřádají plány, jak oslabit vedení strany v čele s předsedou Zdeňkem Štenglem, hradním kancléřem Vratislavem Mynářem a poradcem prezidenta Martinem Nejedlým, a nebo se od strany úplně odtrhnout.
"Pokud to dále myslíme s Českou republikou dobře, měli bychom diskutovat o pozměnění názvu strany," řekl na úvod srazu bývalý šéf pražské organizace SPOZ Miroslav Šlouf. Právě někdejší blízký spolupracovník současného prezidenta Miloše Zemana úterní zasedání svolal. A sešly se mu téměř dvě stovky podporovatelů.
Pod bájným ptákem fénixem v národních barvách, kterého si Platforma obrody dala do znaku, zazněly i výzvy k odstranění prezidentova jména z názvu či k založení zcela nové strany. Za volební neúspěch SPOZ podle debatujících může expředseda Mynář či místopředsedové Nejedlý a Vladimír Kruliš.
Bývalý místopředseda strany pro organizaci Josef Baxa uvedl, že řada členů podporovala Zemana až do jeho zvolení prezidentem, později ale moc ve straně převzala část vedení, která je hlavě státu blízká.
Zemanovci se zbavují rebelů. Končí neposlušné buňky, Štengl a Nejedlý zůstávají - čtěte ZDE
Miroslav Šlouf: Na zemanovce už ani nekoukám, mohou si za to sami - čtěte ZDE
"Odtáhli jsme Zemana na Hrad. Spousta lidí udělala tu černou, neviditelnou masarykovskou práci," řekl Baxa. Nyní podle něj Zeman "sedí na Hradě a obklopil se hrstkou všehoschopných vyvolených."
Jsme odepsaní, založme novou stranu
"V očích veřejnosti je strana odepsaná," prohlásil rovnou někdejší člen organizace v Královéhradeckém kraji Otto Salač. Podle něj je lepší založit zcela novou politickou platformu, protože pověst SPOZ mezi voliči výrazně utrpěla.
Šlouf se ale ještě nechce vzdát snu o převzetí moci v SPOZ. "Pokud chceme něco změnit, potřebujeme mimořádný volební sjezd a hospodářský audit kolem voleb," vyzval Šlouf.
Podpora SPOZ stála za úspěchem prezidenta Zemana v přímé volbě hlavy státu. Někteří analytici poté předpovídali, že by strana mohla uspět ve volbách do sněmovny.
Krátce před rozhodujícím hlasováním se ale SPOZ rozdělila na dva tábory. Velká část předsednictva se dostala pod silnou kritiku krajských organizací, kterým se nelíbily výrazné zásahy pražské centrály do volebních kandidátek. Šéfové strany ale naopak z volebního neúspěchu obvinili "odbojné" členy strany, například Šloufa nebo šéfku dnes již zrušené organizace v Plzeňském kraji Ditu Portovou.
Zemanovci budou mít mimořádný stranický sjezd několik dní před Vánoci, nemá být však volební. Návrhy, které vzešly z úterního jednání platformy, by tam ale měly zaznít. Objevují se ale hlasy, že prosincový sjezd bude pouze "vánoční besídkou", na níž současné vedení potvrdí své mandáty a kroky, které v čele strany učinilo.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist