Z ministerstva dopravy byl ve středu médiím rozeslán e-mail na podporu Strany práv občanů - Zemanovci (SPOZ) a pěti ministrů, kteří za tuto stranu ve sněmovních volbách kandidují. Podle premiéra v demisi Jiřího Rusnoka není v pořádku, když ministři ke své propagaci využívají aparát svých ministerstev.

Premiér novinářům řekl, že se tím chce zabývat. Podle ministra dopravy Zdeňka Žáka nejde o zneužití úřadu. Další dva ministři novinářům řekli, že o e-mailu nevěděli. Podle nich šlo o horlivost úředníka ministerstva dopravy.

Jménem Zbyňka Šolce, vrchního ředitele kanceláře ministra dopravy, bylo odesláno vyjádření pěti ministrů, kteří si stěžují na to, že média nevěnují straně SPOZ dostatečnou pozornost. "Vyslovujeme hluboké pobouření nad mírou manipulace voličů před předčasnými volbami. Ještě nikdy nebyly tak manipulativním způsobem zneužívány volební průzkumy. Všechny relevantní průzkumy říkají, že zemanovci se do sněmovny dostanou. Kdo nechce návrat starých pořádků, ať volí zemanovce," uvádí se v prohlášení.

Vyjádření má zastupovat názor ministra Žáka, zemědělství Miroslava Tomana, práce Františka Koníčka, místního rozvoje Františka Lukla a vnitra Martina Peciny. Všichni nyní kandidují za SPOZ.

S využíváním státního aparátu pro propagaci SPOZ nesouhlasí premiér Rusnok. "V pořádku to není, a pokud se to děje, je to pochybení nějakých jednotlivců a je třeba se tím zabývat," řekl novinářům.

Ministr Žák s tím, že by byl zneužit úřad pro předvolební propagaci, nesouhlasí. "V textu tiskového vyjádření bylo jasně uvedeno, že se jedná o prohlášení pěti ministrů vlády k aktuálnímu problému v zemi. S ohledem na to, že šlo o prohlášení ministrů, nemůže se jednat o zneužití úřadu," sdělil ČTK Žák.

Pecina a Lukl po jednání vlády novinářům řekli, že o e-mailu nevěděli. Za obsahem vyjádření si ale stojí. "Vrchní ředitel byl asi přehnaně iniciativní, nikdo z nás mu takový pokyn nedal. Ale v zásadě napsal, co jsme ráno sdělili médiím. Že se nám nelíbí, že nedostáváme prostor. Sešli jsme se ve vládě proto, abychom s touto zemí něco udělali, a teď to vypadá, že se nám zase může stát, že se do parlamentu díky této mediální manipulaci zemanovci nedostanou," uvedl ministr Pecina.

"S obsahovou stránkou se ztotožňujeme, ale co se týká formy a způsobu odeslání, je to velmi nešťastné a to nemůžeme odsouhlasit, nemělo by být zneužíváno," připojil se ministr Lukl.