Děkani sedmi z osmi fakult Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem podpořili rektory, kteří v pondělí nejdou na Hrad. Pozvání prezidenta Miloše Zemana odmítlo 20 z 28 rektorů veřejných a státních vysokých škol, vadí jim, že Zeman nepozval jejich dva kolegy.

Rektor ústecké univerzity René Wokoun ale pozvání na slavnostní předání státních vyznamenání 28. října přijal. O rozhodnutí děkanů v sobotu informoval děkan Fakulty umění a designu UJEP Michal Koleček.

Za rozhodnutí většiny českých rektorů se postavilo vedení akademického senátu univerzity a děkani Fakulty sociálně ekonomické, Fakulty životního prostředí, Fakulty výrobních technologií a managementu, Fakulty umění a designu, Filozofické, Přírodovědné a Pedagogické fakulty.

"Předseda a místopředseda Akademického senátu a děkani uvedených fakult UJEP v Ústí nad Labem se ztotožňují s většinovým stanoviskem rektorů českých veřejných vysokých škol nezúčastnit se oslav státního svátku Dne vzniku samostatného československého státu na Pražském hradě, a podpořit tak na tuto událost nepozvané rektory Masarykovy univerzity v Brně a Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích," uvedli v prohlášení zástupci fakulty.

Odsuzujeme účelovou selekci lidí

Ostřejší reakci formulovala studentská komora akademického senátu UJEP. "Studentská komora Akademického senátu Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem sleduje s obavou porušování tradičních zvyklostí k oslavě Státního svátku vzniku Československé republiky. Jedním dechem však dodáváme, že pozvání jsou zcela v kompetenci prezidentské kanceláře. Co však plně odsuzujeme, je účelová selekce lidí ve vysokých ústavních a akademických funkcí, kteří jsou hlasitými odpůrci prezidenta republiky," uvedla komora na sociální síti. Studenti také vyzvali rektora UJEP, aby pozvání prezidenta odmítl.

Rektor UJEP Wokoun už v pátek uvedl, že do Prahy na slavnostní ceremoniál pojede. "Přijde mi, jako by pánové byli na pískovišti a vzájemně si bourali bábovičky. To se mi nelíbí," řekl. Na oslavu vzniku samostatného Československa pozval prezident na Hrad šest set hostů.

Rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek nebyl na Hrad pozván proto, že nepovolil Jihomoravskému kraji uspořádat na univerzitě debatu s prezidentem z obavy z jeho předvolební agitace. Proti tomu se Zeman vymezoval i při své návštěvě Ústeckého kraje, která končila v první den voleb. "Já neagituji pro žádnou politickou stranu. Vyzývám voliče, aby šli k volbám," zopakoval Zeman několikrát, včetně čtvrteční diskuse se studenty UJEP. Pozvání nedostal ani rektor Jihočeské univerzity Libor Grubhoffer.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist