Expremiér Mirek Topolánek v pondělí označil miliardáře a lídra hnutí ANO Andreje Babiše za lháře a podvodníka. Babiš v rozhovoru pro pondělní Hospodářské noviny uvedl, že Topolánek měl v době svého působení v politice firmu, která podnikala v oblasti solární energie, ale nepřiznal to. Podle Babiše firma díky politickým rozhodnutím získala zakázky.

"Nevlastním žádné soláry, žádná moje firma nezkrachovala. Na rozdíl od pana Babiše když jsem dělal obchod, tak jsem dělal obchod, a když politiku, tak politiku. V jeho případě je střet zájmů natolik jasný, že je pro mne zarážející, že jeho předvolebním tezím lidé věří. Mohu říci jen jediné - varuji před ním, je to lhář a podvodník," uvedl Topolánek, který je v současnosti předsedou Teplárenského sdružení ČR.

Redaktorka Hospodářských novin se Babiše ptala na možný střet zájmů po jeho případném vstupu do sněmovny. "To máte stejné jako u postavení na trhu. Máme tady dominantní hráče, kteří mohou a nemusí zneužít dominantní postavení. Samozřejmě vím, kam směřujete, a mohu říct, že my nikdy nebudeme usilovat o resort zemědělství, protože tam můžeme mít ten střet zájmů," uvedl šéf hnutí ANO.

Pro dokreslení střetu zájmů v politice pak dodal: "Střet zájmů je třeba to, když politici mají svoje firmy, podnikají, jedou v solárech, ale nejde to dohledat. To bylo třeba u Topolánka a Řebíčka, kteří si zaparkovali svoje firmy mimo a tvářili se, že nejsou jejich, a pak si tam nahrnuli zakázky."

Doplnil, že mezi ním a Topolánkem nebo Řebíčkem je rozdíl. "Rozdíl mezi nimi a mnou ale je, že oni, když šli do politiky, tak jejich firmy krachovaly, kdežto moje firma prosperuje. A jdu do politiky s čistým stolem. Moje firma vydělává peníze, jsme čtvrtý největší exportér. Navíc jsou tady tisíce novinářů, kteří mě budou hlídat," prohlásil Babiš.

Část rozhovoru s Andrejem Babišem najdete ZDE. Celý rozhovor si můžete přečíst v pondělních HN.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist