Bývalý premiér a někdejší předseda ODS Mirek Topolánek označil protikorupční iniciativu podnikatele Andreje Babiše za směšnou. Miliardář podle něj nemá kritizovat korupční jednání současných politických stran, neboť sám nemá čistý štít. Topolánek to uvedl při přednášce o byrokracii a korupci, kterou přednesl v čítárně Občanského institutu, ten sídlí v pražském klášteře Emauzy.

"Pokud bojují takoví lidé proti korupci, tak je to směšné a měli bychom to odsoudit. Protože to je zrovna příklad člověka, který má poslední co o tom mluvit," řekl v projevu na Babišovu adresu Topolánek.

Babiš nedávno založil Akci nespokojených občanů - Ano 2011. V televizní debatě pak kvůli korupci ostře kritizoval parlamentní politické strany. Českou republiku mimo jiné označil za místo pro "zlodějny" a politiky obvinil z rozkrádání státu.

Kritika pokusu o zisk vlivu v Čepru

Podle Topolánka je Babiš spojován s některými ne zcela průhlednými podnikatelskými kroky. Jako příklad uvedl údajný pokus o získání manažerské kontroly ve společnosti Čepro, která dohlíží na zásoby státních hmotných rezerv.

Babišův Agrofert Holding se řadí k největším firmám v ČR, obchoduje s komoditami chemického a zemědělsko-potravinářského sektoru. Jeho pověst pošramotil tendr na nového vlastníka Unipetrolu. Sice ho vyhrál, nakonec ho však odmítl koupit. V případě ovládnutí Lovochemie prošetřovala Babišův postup policie.

Podezření z korupce ovšem provázejí i Topolánkovu éru v čele české vlády. Podle informací médií si jeho spolupracovník a lobbista Marek Dalík v roce 2007 údajně řekl zbrojařské firmě Steyr o provizi 18 milionů eur, která měla zajistit Topolánkův souhlas s nákupem obrněných vozidel Pandur.

S Babišem už si vyměňovali ostrá slova přes Hospodářské noviny dříve. Topolánek naznačil, že si Babiš platil lidi z ODS. "Nevím, co pan Topolánek myslí tím, že jsem byl zvyklý dostávat zadarmo? Jako podnikatel dovedl svou firmu VAE Systems do bankrotu, dluhy koupil neví se kdo, takže je to spíše tak, že on dostal leccos zadarmo," kontroval miliardář Babiš. Podnikatel navíc jmenoval Topolánka jako jednoho z těch vlivných lidí, kteří mohou za bujení české korupce.