Grémium ČSSD vyškrtlo z kandidátky pro předčasné parlamentní volby exposlance Václava Koubíka, který byl na sedmém místě kandidátky v Plzeňském kraji, a také Jana Skopala, který se o přízeň voličů měl ucházet jako číslo 33 v Moravskoslezském kraji. Informovali o tom představitelé strany, která v pátek jednala o celkem čtyřech jménech.

U Skopala šlo podle místopředsedy sociálních demokratů Lubomíra Zaorálka o to, že nedodal nové lustrační osvědčení, které strana vyžadovala. U Koubíka grémium vyškrtnutí odůvodnilo tím, že ho policie před pár dny začala stíhat kvůli zneužití pravomoci úřední osoby. "Před chvílí byl vyškrtnut na krajském úřadě z pověření předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky," řekl po poledni ČTK volební zmocněnec a tajemník krajského výkonného výboru Jaromír Drozd.

Devětapadesátiletý Koubík jako bývalý starosta obce Hůrky z Rokycanska spolu s místostarostkou Michaelou Černou podle policie v letech 1998 až 2011 ve více případech při jednání s nájemci obecních bytů podmiňovali uzavření nájemní smlouvy poskytnutím finančního daru v různých výších ve prospěch obce. Koubík se k tomu dosud nevyjádřil.

"Oba členové zastupitelstva věděli, že takový požadavek je v rozporu s podmínkami smlouvy o poskytnutí dotace ze Státního fondu rozvoje bydlení," řekl policejní mluvčí Jan Koželuh. Svým jednáním prý neoprávněně opatřili obci se 190 obyvateli značný prospěch.

"Starosta s místostarostkou ve snaze zakrývat své protiprávní jednání od nájemců požadovali, aby toto plnění poskytli prostřednictvím třetích osob," dodal Koželuh. Kriminalisté případ kvalifikovali jako zneužití pravomoci úřední osoby a vydali usnesení o zahájení trestního stíhání.

"V obci se to říkalo. Když jsme na to přišli, tak jsme to celé předali policii. Nechci víc říkat, abychom to policii nenarušili," řekl současný starosta Hůrek Martin Polák. Přijetí darů prý schválilo zastupitelstvo.

Václav Koubík byl poslancem, je členem ČSSD. Od roku 1998 byl do roku 2011 zastupitelem obce Hůrky, v roce 2006 byl zvolen starostou této obce. Od roku 2004 působí jako zastupitel Plzeňského kraje, mezi lety 2008 až 2012 byl též radním kraje pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a marketingu. Roku 2012 nahradil v Poslanecké sněmovně Miladu Emmerovou, která byla zvolena senátorkou.

"Věříme, že to volební výsledek neovlivní," uvedl Jan Hamrník z oddělení PR a marketingu ústředí ČSSD.

Kandidátka ČSSD se nyní podle Drozda posunula o jedno místo a na uvolněné 20. pozici bude Helena Vítková z Líní.