Andrej Babiš si chce z obřího Agrofertu odskočit do politiky, stát se ministrem financí a později i premiérem. Pokud druhý nejbohatší muž v republice v předčasných volbách koncem října uspěje, zařadí se Česko mezi evropské výjimky.

Proč? Miliardáři na starém kontinentu oslovili zatím jen voliče v Itálii v podobě Silvia Berlusconiho.

Americká tradice je jiná, za volbou Johna F. Kennedyho stál bohatý rodinný klan, v současnosti je příkladem miliardáře v politice uznávaný starosta New Yorku Michael Bloomberg. Jinak se ale boháči na postech prezidentů, předsedů vlád a vlivných ministrů objevují spíše v zemích, jako je Chile, Libanon a nově i Čína.

Kteří známí miliardáři mohou být pro Babiše v politice vzorem? Najdete je v galerii:

Bez zajímavosti není ani to, že Babišovu hnutí ANO 2011 pomáhá proslulá americká agentura Penn Schoen Berland, které v Tbilisi vděčí za premiérské křeslo nejbohatší Gruzínec Bidzina Ivanišvili.

Má Babiš naději na zvolení v říjnových volbách do sněmovny? Jeho šance stoupají. "Pokud neudělá fatální chybu a podaří se mu přitáhnout další výrazné osobnosti, může v podzimních volbách uspět," odhaduje pro týdeník Ekonom Daniel Kunštát ze Sociologického ústavu Akademie věd.

A osobnosti očividně Babiš láká – od Martina Stropnického a Pavla Teličky až po řadu známých podnikatelů a bohatých Čechů. Přímo na kandidátce jeho hnutí ANO 2011 se objeví podnikatel a majitel společnosti BEST Tomáš Březina. K Babišovi se otevřeně hlásí majitel Student Agency Radim Jančura. Milionem korun podpořil majitele Agrofertu například podnikatel roku 2012 František Piškanin, jehož logistická společnost Hopi patří mezi nejvýznamnější ve svém oboru ve střední a východní Evropě.

Mezi další podpůrce, byť bez plánovaného angažmá v politice, lze počítat například i majitele Preciosy a fotbalového klubu Slovan Liberec Ludvíka Karla, miliardáře Karla Janečka a nově i Stanislava Bernarda.

 


 

obalka ekonom 262013- Stane se Andrej Babiš českým Berlusconim?

- Jaký je jeho manažerský styl, který může uplatnit i v politice?

- Kteří další podnikatelé patří mezi Babišovy podporovatele a jaká je jejich motivace?

O fenoménu miliardářů, kteří se angažují v politice, si můžete přečíst v novém čísle týdeníku Ekonom. Nový Ekonom si můžete přečíst i na iPadu a iPhonu nebo na zařízení se systémem Android.

Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se