Bývalý šéf armádního Generálního štábu (GŠ) Pavel Štefka údajně nevěděl, že se na zbrojařském veletrhu Idet 2009 sešli šéf automobilky Tatry Kopřivnice Ronald Adams s náměstkem ministryně obrany Martinem Bartákem.

Štefka přitom tehdy pracoval pro Tatru jako jeden z jejích vrcholných funkcionářů a na stánku firmy byl. Neví nic o tom, že by Adams nabízel Bartákovi úplatek za to, že náměstek zajistí firmě státní zakázku.

Podle Štefky Tatra Kopřivnice černé fondy na úplatky nemá. Řekl to dnes před Městským soudem v Brně, kde se koná proces s Adamsem.

"Já si nevzpomínám, že bych tehdy pana Bartáka na stánku (Tatry) viděl. Díval jsem se do svých poznámek z veletrhu a žádnou poznámku o tom v nich nemám," uvedl Štefka.

V té době přitom pracoval jako ředitel sekce mezinárodních ochranných programů automobilky, patřil k nejvyšším manažerům firmy a na Idetu se setkával s nejdůležitějšími funkcionáři. Jednal například se zástupci Polska a Alžírska. U Tatry působil Štefka v nejrůznějších vrcholných manažerských postech až do května letošního roku.

Bývalému šéfovi kopřivnické automobilky Adamsovi hrozí za korupci až pět let vězení. Podle obžaloby nabídl Bartákovi úplatek až 20 milionů korun v souvislosti s navýšením armádní zakázky pro Tatru.

Podle záměru měla firma státu dodat okolo 500 vozidel. Šlo o investici za půl miliardy korun. Adams vinu popírá. Procesu se neúčastní.

Barták měl kolem stánku pouze procházet a s Adamsem jednat u jednoho z vystavených vojenských vozidel. Podle spisu Adams řekl, že "má speciální fond 20 milionů pro navýšení státní zakázky pro Tatru".

Barták prý odvětil, ať se firma řádně zúčastní řízení, stejně jako ostatní případní zájemci. Štefka existenci jakýchkoli černých fondů v podniku označil za nesmysl.

Poukázal na to, že o setkání Adams-Barták scházejí jakékoli informace v zápisech firmy z jednání z veletrhu Idet. Nebyli spolu ani vyfotografováni, přičemž běžně jsou pořizovány snímky představitelů firmy s nejdůležitějšími delegacemi, k nimž ta Bartákova podle Štefky bezesporu patřila.

Podle bývalého náčelníka generálního štábu je nutné si uvědomit, že o nové zakázce by v žádném případě nerozhodoval pouze Barták, který se pár dní po setkání s Adamsem stal po Vlastě Parkanové ministrem obrany. Štefka zdůraznil, že o tak velké investici rozhoduje vláda.