Ministr dopravy v demisi Zdeněk Žák prosadil, že Ředitelství silnic a dálnic bude do všech smluv dávat sankce za nedodržení termínů uzavírek při opravách komunikací.

Nemělo by se tak už stát, že například na dálnici D1 zůstane doprava svedená do jednoho pruhu zbytečně dlouho, jak tomu bylo předposlední srpnovou neděli. Po skončení Velké ceny Brna se tehdy u Humpolce vytvořila na několik hodin kolona dlouhá až 26 kilometrů kvůli tomu, že dodavateli došel při rekonstrukci mostu materiál.

"Ve smlouvách byl doteď uveden jen termín samotných stavebních prací, nově tam bude specifikována délka omezení dopravy. Pokud ho firma nedodrží, zaplatí pokutu," vysvětlila mluvčí ŘSD Martina Vápeníková.

Výši sankcí zatím ředitelství nezná. Na novince, která vzešla z jednání mezi ministerstvem a generálním ředitelem podniku Davidem Čermákem, zatím začali pracovat jeho právníci. Podle všeho by měla vstoupit v platnost do konce působení ministra v demisi.

Žák krokem pokračuje v nátlaku na stavební firmy, a to především ve spojitosti s modernizací dálnice D1. Kvůli průtahům s opravami nedávno vyhrožoval společnosti OHL ŽS dokonce vypovězením smlouvy. Firma nakonec přes argumenty, že je podloží v horším stavu, než stálo v dokumentaci, práce na úseku mezi Lhotkou a Velkou Bíteší zase zahájila.

Ministr se nevzdal ani sledování stavenišť pomocí zvláštních kamer, které plánoval již při nástupu do funkce. Jejich zavedení ale zůstává ve stadiu úvah. ŘSD na jejich instalaci nepracuje, pouze zpřístupnilo na webu pohled ze stávajících bezpečnostních kamer na jeden z úseků D1, kde se měly práce zbytečně protahovat.

MAPA: Kde se v Praze nejvíc bourá. S pěti nehodami za měsíc drží rekord Dejvice - čtěte ZDE

Jak proudí život. Vychutnejte si symetrii i chaos dopravních uzlů amerických dálnic - čtěte ZDE

Na webech ministerstva a Ředitelství silnic a dálnic se také v pátek objevily tabulky s přehledem probíhajících prací, které by měly obě instituce pravidelně aktualizovat. Instituce tím chtějí  předejít dotazům, proč se zrovna v určitém místě nic neděje. Na internetu se mají objevit i harmonogramy všech zakázek.