Kandidátka ČSSD pro předčasné volby v Moravskoslezském kraji se měnit nebude. Po jednání v Dolní Moravici na Bruntálsku to řekl předseda strany Bohuslav Sobotka. Kandidátku soudně napadli tři sociální demokraté z Ostravy, mezi nimi i primátor města Petr Kajnar, který se na ni vůbec nedostal. Podle Sobotky za problémy stojí špatné mezilidské vztahy, ne porušení demokratických principů.

"Já osobně bych kandidátku sestavil jinak. To je ale nyní zbytečné řešit. Kandidátka je již schválena a vedení ČSSD do ní nemůže zasahovat a doplňovat některá jména," uvedl Sobotka.

Chyby předseda strany vidí na straně ostravské ČSSD, která podle něj projevila při sestavování kandidátky nedostatek empatie. "Petru Kajnarovi mám za zlé, že o problémech neinformoval vedení strany včas, tedy v době, kdy se dalo ještě jednáním dosáhnout změny," uvedl Sobotka.

Šéf ČSSD se v pátek večer sešel s oběma stranami sporu v Dolní Moravici na Bruntálsku, kde se dnes koná stranický krajský volejbalový turnaj. Po jednání se podle svých slov nedomnívá, že by byly porušeny demokratické principy stanovené pro sestavování kandidátek.

 

Další žaloby na sociální demokracii

U soudu je také pětice žalob proti sociální demokracii, především v souvislosti se zrušením členství. Za většinou z nich i podáním z Olomouckého kraje stojí právník Pavel Němec, který byl ze strany letos vyloučen. Vedení ČSSD je přesvědčeno, že strana postupovala v souladu se zákonem. Němec ale nevylučuje, že ještě budou podány další žaloby. Cílem je dodržování demokratických principů v ČSSD, uvedl v prohlášení, které má ČTK k dispozici. Jinak podle něj straně hrozí soudní pozastavení činnosti nebo i zrušení.

Právník tvrdí, že jeden orgán nemůže členy takto diskriminovat. Žalobci podle něj chtějí do doby, než se zjedná ve věci náprava a vysvětlí se, proč na kandidátce někdo je a někdo není, zabránit registraci kandidátní listiny. S podobnými problémy se na Němce jako na advokáta obrátili i další členové ČSSD například z Plzeňského kraje, aktuálně jedná i s členy v Praze a Pardubickém kraji. "Problémy jsou všude stejné a všude narazíte na ignoraci řešení problémů ze strany orgánů ČSSD," konstatoval Němec.