ČSSD ve svém jedenáctibodovém volebním programu slibuje vznik nových pracovních míst, zvýšení minimální mzdy na 12 000 korun (dnes činí 8 500 korun), snížení DPH na léky nebo zrušení poplatků ve zdravotnictví s výjimkou příspěvku na stravu v nemocnici. Po sobotním jednání ústředního výkonného výboru strany to uvedl předseda strany Bohuslav Sobotka, když představil 11 bodů jejího volebního programu.

Volební heslo "Prosadíme dobře fungující stát" strana podle něj zvolila kvůli tomu, že prý reprezentuje reálnou poptávku občanů po sedmi letech vlády pravice, kdy podle něj nastal rozklad a destrukce státu. "Je velmi důležité, aby stát začal pro občana fungovat," prohlásil Sobotka.

Mezi klíčové body programu ČSSD patří podpora vzniku nových pracovních míst a nastartování ekonomického růstu za pomoci investic z veřejných prostředků.

"Chceme zavést pořádek do výběru daní," uvedl Sobotka s tím, že strana prosadí registrační pokladny a majetková přiznání. Snížit chce současnou patnáctiprocentní daň z přidané hodnoty na léky. "Chceme zajistit kontrolu kvality potravin, chceme také aby stát skutečně přísně reguloval ceny energií, vody, tepla," uvedl.

Podporu mladých rodin Sobotka vidí například ve zlepšení podpoře částečných pracovních úvazků nebo snazší umísťování dětí do mateřských škol. Seniorům slíbil návrat k valorizaci důchodů podle míry inflace, tedy na základě zdražování.

"Sociální demokracie, pokud získá důvěru občanů, bude usilovat o postupné zvyšování minimální mzdy tak, aby do roku 2018 dosáhla alespoň částky 12 000 korun hrubého," oznámil Sobotka. Chce dále zajistit lidem lepší ochranu před lichváři a zpřísnit dohled nad exekutory. Strana do programu zařadila také kvalitní vzdělávání, posílení bezpečnosti na ulicích a přehodnocení církevních restitucí tak, aby se snížily kompenzace církvím za nevydaný majetek.

Kompletní program strana podle Sobotky představí 7. září v Ostravě.