Každá strana, která získá ve volbách více než tři procenta hlasů, dostává od státu ročně miliony korun. Za zisk tří procent je to šest milionů, za každou další desetinu procenta ještě 200 tisíc navíc.

Partaj, která se dostane do sněmovny, dostává deset milionů a k tomu 855 tisíc za každého poslance.

Například ODS, která v posledních sněmovních volbách získala 20,22 procenta a 53 mandátů, tak inkasuje 55,3 milionu korun ročně.

"Příspěvky používáme především k úhradě provozních nákladů, to je na zajištění chodu hlavní kanceláře, manažerské sítě, mzdy a podobně. A částečně k úhradě nákladů souvisejícími s volbami. Mezi ně patří průzkumy či jiné pravidelné činnosti. Případné přebytky těchto zdrojů jsou použity přímo v kampani, která je ale primárně financována z darů," říká mluvčí strany Jiří Sochor.

Kvůli předčasným volbám ale může ODS na takovou částku zřejmě zapomenout. Podle červnového průzkumu STEM, který přepočítává procenta i na předpokládaný zisk mandátů, by strana získala 16 procent a 38 poslanců.

Ročně by tak přišla o téměř 13 milionů korun. "V případě poklesu příjmů ze státního rozpočtu nebudeme hledat žádné náhradní zdroje. S fluktuací výše státního příspěvku dlouhodobě počítáme, a proto neočekáváme žádné výrazné problémy způsobené tímto faktorem," dodává mluvčí Sochor.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se