Advokát Tomáš Richter už se dál nechtěl dívat na to, jakým způsobem se na největší a nejstarší právnické fakultě vyučují práva. Svou současnou kancelář v Clifford Chance by proto rád vyměnil za děkanský post na Právnické fakultě Univerzity Karlovy, která si 17. října zvolí svého nového šéfa.

„V mezinárodních univerzitních žebříčcích najdete třeba matfyz nebo filozofickou fakultu, ale právnickou nikoliv. Je to o tom, jací lidé tam jakým způsobem učí a jak je škola řízena,“ říká uznávaný odborník na insolvenční právo.

Tomáš Richter (42)

Studoval práva na pražské i na brněnské právnické fakultě.

V současnosti pracuje v advokátní kanceláři Clifford Chance a specializuje se na obchodní právo.

Kromě toho působí také na Radboud University Nijmegen v Nizozemsku a vyučuje právo obchodních korporací na Institutu ekonomických studií Fakulty sociálních věd UK.

Výhodou práva je podle něj to, že je velmi „levnou“ disciplínou, co se týče vybavení pro výuku. „Nepotřebujete drahé lasery, ale stačí vám tužka a předplatné dobré databáze. Takže nízká kvalita práv se nedá svalit na to, že nemáme hardware. To, co nám chybí, je software,“ říká zatím jediný oficiální kandidát na děkana.

Svůj volební program staví na nebývale reformních změnách. Chce například přijímat méně studentů, kvalitnější vědu a místo ústních zkoušek pouze písemky.

O polovinu méně studentů

Zatímco v posledních letech fakulta přijímala až osm stovek studentů, výhledově by podle Richtera měla indexy rozdat pouze polovině uchazečů.

„Představa, že se právo může dobře učit v ročníku, který má velikost sedm set až osm set lidí, je iluzí. Nejlepší právnické školy mají v ročníku maximálně 150 lidí. Čímž nechci říct, že se fakulta může za jedno děkanské období zmenšit na pětadvacet procent, ale myslím, že musí směřovat dolů. Někam na polovinu studentů,“ míní Richter.

V souvislosti s přijímáním studentů mu vadí i praxe, která se na pražských právech v posledních letech zavedla. Škola si totiž přivydělává na uchazečích, kteří neuspějí u přijímaček. Ti se za 45 tisíc korun mohou zapsat do nultého ročníku, a pokud v něm složí několik zkoušek, mohou automaticky nastoupit do druhého ročníku.

„Přijde mi neuvěřitelné, že si fakulta pochvaluje, kolik tím vydělá peněz. Vnímám to jako dost zásadní problém," říká advokát o způsobu, který se v různých podobách odehrává na většině žádaných fakult v Česku.

Volební program, který Richter vyvěsil na svém webu, i jeho kandidatura už rozvířily diskuse na sociálních sítích. Kritici mu vyčítají, že jeho změny připraví fakultu o peníze. Například snížení počtu studentů přirozeně znamená i menší finanční příspěvek od ministerstva školství. Richter ale tvrdí, že má recept, jak peníze na fakultu naopak přivést.

Jaký je Richtrův recept? Čtěte v úterních HN.Čtěte více v Hospodářských novinách