Prezident Miloš Zeman v pondělí řekl, že respektuje sexuální orientaci akademika Martina C. Putny, ale že mu vadí, s jakým transparentem vystoupil v Praze na pochodu homosexuálů. Zeman odmítl jmenovat Putnu profesorem, aniž uvedl důvod.

Vyvolalo to pobouření akademické obce, studentů i politiků. Podle akreditační komise je Zemanovo rozhodnutí vyjádřením nedůvěry vůči akademické obci.

"Samozřejmě já plně respektuji právo na sexuální orientaci, ale něco jiného je právo na sexuální orientaci a, jak už jsem řekl, něco jiného je pochodovat v Praze s nápisem, cituji, ´Katolické buzny zdraví Bátoru´," řekl Zeman novinářům před zahájením Žofínského fóra.

Putna, který je označován za jednoho z nejvýraznějších českých katolických intelektuálů, se ve svém díle mimo jiné zabývá vztahem homosexuality a náboženství. Bývalý předseda konzervativního hnutí D.O.S.T. a úředník na ministerstvu školství Ladislav Bátora vyvolal před dvěma lety pozornost svým nesouhlasem s přehlídkou homosexuálů.

Proti Zemanovu rozhodnutí začínají protestovat vysokoškolští učitelé a studenti. Předsedové Akademických senátů lékařských fakult ho v pondělí otevřeným dopisem zkritizovali. Především za to, že oficiálně nekomentoval důvody odmítnutí jmenovat Martina C. Putnu profesorem. Jde podle nich "o bezprecedentní zásah do akademických svobod a samosprávného řízení univerzit".

Podle předsedkyně akreditační komise Vladimíry Dvořákové je Zemanovo rozhodnutí projevem nedůvěry vůči akademické obci. Napsala to v dopise adresovaném Zemanovi. "Vaše rozhodnutí o možnosti nejmenovat kandidáta (Putnu) představuje faktické vyjádření nesouhlasu se závěry vědeckých rad Univerzity Karlovy v Praze a její Fakulty humanitních studií, v nichž zasedají desítky předních autorit české vědy," uvedla Dvořáková. Komise podle ní neví o žádných pochybeních, kvůli kterým by Putna neměl být jmenován.

Studenti Fakulty humanitních studií UK, kde Putna vyučuje, připravili protestní akci s názvem Není mi to Putna!, jejich kolegové z iniciativy Za svobodné vysoké školy zase sepsali otevřený dopis, v němž vyzývají ostatní kandidáty na profesuru, aby do vysvětlení důvodů Zemanova postoje titul nepřebírali.

V pondělí se sešlo před budovou Fakulty humanitních studií asi padesát studentů. Ve čtvrtek pak proběhne na Hradčanském náměstí demonstrace svolaná předsedou Strany zelených Ondřejem Liškou.

Zeman nevydal žádné oficiální stanovisko, proč se mu Putnovo jmenování nelíbí. Pouze v České televizi prohlásil, že mu vadí Putnova účast na pochodu homosexuálů Prague Pride s transparentem "Katolické buzny zdraví Bátoru". Literární historik a pedagog tak reagoval na hanlivé výroky bývalého poradce na ministerstvu školství Ladislava Bátory.

Rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl kvůli neochotě přiznat Putnovi titul poslal na Hrad dopis, v němž žádá o vysvětlení. V reakci na to prezident oznámil, že Hamplovi navrhne schůzku. "Nemáme informaci, kdy by se schůzka mohla konat. Rektor odeslal panu prezidentovi dopis a ten oznámil, že nabídne schůzku," řekl v pondělí mluvčí univerzity Václav Hájek.

V prezidentské kanceláři se už ke sporu nechtějí vyjadřovat. "Koho prezident jmenuje či nejmenuje, bude řečeno na ceremoniálu jmenování profesorů 11. června," sdělila IHNED.cz mluvčí hlavy státu Hana Burianová s tím, že nic dalšího již nebude komentovat, tedy ani to, kdy se Zeman s rektorem sejde.

Zástupcům lékařských fakult také vadí, že Zeman svým přístupem zpochybňuje kompetence univerzitní vědecké rady.

"Rozhodnutí o nejmenování uchazeče, který řádně splnil příslušná akademická kritéria, jehož jmenování bylo schváleno Vědeckou radou Univerzity Karlovy a jehož návrh na jmenování profesorem předložil prezidentu ministr školství, mládeže a tělovýchovy, vnímáme zároveň jako svévolný pokus o zpochybnění kompetentnosti Vědecké rady Univerzity Karlovy," tvrdí autoři textu.

Nepřijímejte tituly, žádá iniciativa

Iniciativa Za svobodné vysoké školy se zase obrací na ostatní kandidáty na profesuru. "Obracíme se na ty z Vás, kteří jste prošli řádným profesorským řízením, s výzvou, abyste ve svém zájmu a v zájmu zachování akademických svobod nepřijímali titul z rukou prezidenta republiky, dokud svůj postoj vůči Martinu C. Putnovi nepřehodnotí nebo uspokojivě nevysvětlí," uvedli její zástupci.

Studenti FHS se sejdou v pondělí odpoledne před školou, kde přečtou prohlášení a budou vyrábět transparenty na další akce. Podpoří také čtvrteční demonstraci předsedy Strany zelených Ondřeje Lišky, na níž už přislíbili účast senátorka Eliška Wagnerová nebo profesor informatiky Jiří Zlatuška.

Nečas: Putna se choval pitomě. Ale jmenoval bych ho

K nejmenování Martina C. Putny profesorem se vyjádřil také premiér Petr Nečas. Ačkoliv s Putnovým chováním nesouhlasí, neupíral by mu profesuru.

"Musím říct, že jsem překvapen. Aniž bych schvaloval jednání pana Putny či s ním sympatizoval, ba naopak, člověk v této zemi má právo na svobodu slova, má právo se chovat i pitomě jako pan Putna. To ale neznamená, že se mu má upřít ve specializovaném oboru typu srovnávací literatura nějaký akademický postup," řekl premiér.

Transparent s nápisem "Katolické buzny zdraví Bátoru" označil za nevkusný, hloupý a stupidní. Nečas ale spíše pochybuje o jmenování docenta Hanzlíka ze Slezské univerzity. "Je to docent RSDr. Hanzlík a bude profesor. Tento případ mi vadí více než nevkusný transparent v rukou vysokoškolského profesora," dodal Nečas.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist