Prezident Miloš Zeman na nedělní Terezínské tryzně varoval před podléháním jakékoli manipulaci. "Necháme-li sebou manipulovat, budeme se chovat jako ovce," řekl na vzpomínkové akci k uctění obětí nacistické perzekuce. Připomněl v této souvislosti totalitní diktatury nacistického Německa i stalinského Ruska. S kritikou zpochybňování poválečného odsunu Němců z českého pohraničí vystoupil na tryzně předseda Českého svazu bojovníků za svobodu Jaroslav Vodička.

Zeman upozornil na tehdejší účinnou nacistickou propagandu a také na to, že ve 30. letech minulého století odjíždělo mnoho intelektuálů do Ruska a až na výjimky se vraceli oslněni tamější Potěmkinovou vesnicí. "Uvědomme si, prosím, že není možné nechat se ohlupovat jakoukoliv manipulací," podotkl prezident.

V této souvislosti připomněl také odevzdanost, s níž lidé v koncentračních táborech vstupovali do popravčích místností označených znakem Červeného kříže nebo do plynových komor v domnění, že jdou do sprch. "Vzdáme-li se práva na informace, na srovnání těchto informací z různých zdrojů a necháme-li sebou manipulovat, pak se opravdu budeme chovat jako ovce," dodal Zeman.

Předseda Českého svazu bojovníků za svobodu Jaroslav Vodička se ve svém proslovu kriticky vyjádřil zejména o těch, kteří označují poválečný odsun Němců z pohraničí za nespravedlivý a podle něj tak hrubě zkreslují dějinné události. "Odmítáme pokusy historii manipulovat, přepisovat a zamlčovat," řekl. "Zlo staré více než 60 let si musíme připomínat, aby se už nemohlo opakovat. Jsme tím rovněž povinováni všem mrtvým i přeživším z Terezína," řekl Vodička.

Opačně laděný vzkaz pak přišel z Německa. A byl adresovaný hlavně Zemanovi. Předseda Sudetoněmeckého krajanského sdružení Franz Pany na úvod druhého dne 64. sudetoněmeckého sjezdu v německém Augsburgu označil názory Miloše Zemana na poválečnou minulost za historicky překonané a vyjádřil lítost nad tím, že to český prezident ještě nepoznal. Stejně jako v sobotu při zahájení sjezdu Pany naopak ocenil premiéra Petra Nečase za jeho omluvná slova adresovaná sudetským Němcům při únorové návštěvě Bavorska.

"Také mě vyděsilo, že v české prezidentské kampani byla opět bezostyšně vytažena antiněmecká karta. Bohužel prezident na Hradčanech nerozpoznal, že jeho argumentace byla už dobou překonána," uvedl Pany. Stejně jako v sobotu nejvyšší představitel sudetských Němců Bernd Posselt přitom Zemana nejmenoval.

Zeman se v prezidentské kampani ostře vymezil vůči svému protikandidátovi, ministru zahraničí Karlu Schwarzenbergovi, který odsoudil přístup poválečného československého vedení v čele s tehdejším prezidentem Edvardem Benešem k německé menšině.

Po nástupu do úřadu Zeman zopakoval svůj dřívější kontroverzní názor, že poválečné vysídlení sudetských Němců bylo pro ně mírnějším postihem než trest smrti. Devadesát procent sudetských Němců v předválečném Československu přitom obvinil z kolaborace s nacismem.

"Nečasova slova o hrůzách vyhnání a uznání sudetských Němců jako bývalých spoluobčanů to však nemůže vzít zpátky," připomněl Pany vzápětí únorový projev českého premiéra v bavorském zemském sněmu, v němž Nečas zopakoval vyjádření lítosti Čechů nad příkořím způsobeným sudetským Němcům poválečným vysídlením z Československa.