Ministerstvo dopravy požaduje od vlády dalších 12,5 miliardy korun. To je minimální částka, o niž by se měl navýšit rozpočet Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) pro roky 2015 a 2016.

Ministr financí Jan Fischer už má přitom na stole žádost o pět miliard korun navíc pro resort dopravy. O těchto penězích na příští rok je dle svých slov ochoten jednat, přičemž finální uvolněná částka bude záležet na kvalitě jednotlivých projektů a na rozhodnutí vlády. Uvolnění dalších prostředků nad rámec tohoto požadavku nepředpokládá, řekl týdeníku Ekonom.

Ministerstvo dopravy hrozí tím, že pokud nedojde k navýšení prostředků o 8,6 miliard korun na rok 2015 a 3,9 miliardy na rok 2016, nebude moct Česká republika čerpat prostředky nové finanční perspektivy EU 2014 až 2020.

„Znamená to skluz dvou let již na začátku finanční periody a potencionální riziko ztráty peněz,“ uvedl mluvčí ministerstva dopravy Zneněk Neusar s tím, že ohroženy by byly i velké projekty, například pokračování R35 z Opatovic, D11 na Jaroměř nebo pokračování modernizace IV. železničního koridoru na České Budějovice.

Kromě toho návrh rozpočtu SFDI na další roky, který je nyní v mezirezortním připomínkování a který má týdeník Ekonom k dispozici, hovoří o dalších desítkách menších staveb, kterým hrozí zastavení.

„Jsem připraven jednat o požadavcích na spolufinancování pouze kvalitních projektů dopravní infrastruktury,“ vyjádřil se Fischer. Zároveň však ujistil, že bude hledat takové řešení, aby Česká republika využila maximum prostředků EU z končícího programovacího období.

 


obalka manipulace 225xapx

 


Celý článek si můžete přečíst v aktuálním vydání týdeníku Ekonom.

 

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 0 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.