Výše škod po červnových povodních na silnicích a železnicích se vyšplhala na 3,7 miliardy korun. Uvedlo to ministerstvo dopravy.

Téměř 1,6 miliardy požadují na opravu silnic druhých a třetích tříd jednotlivé kraje, dalších zhruba 1,2 miliardy korun požadují obce na opravy místních komunikací. Správa železniční dopravní cesty pak potřebuje na rekonstrukce železničních tratí 750 milionů. Úřad má celkem vyhrazeno na pokrytí škod 4,3 miliardy korun.

Největší množství peněz požaduje na opravy silnic Středočeský kraj. Ten odhadl výši škod na silnicích na více jak tři čtvrtě miliardy korun, 350 milionů z této částky už dříve schválilo ministerstvo dopravy, které finance na odstraňování povodňových škod rozděluje. Přes 154 milionů korun na škodách vykázal Liberecký kraj a téměř 95 milionů požaduje Jihočeský kraj.

O zhruba 386 milionů korun na pokrytí povodňových škod se hlásí pražský magistrát. Silnice ve správě hlavního města jsou vedené v kategorii místních komunikací, jejich oprava tak bude financovaná ze stejného balíku peněz jako místní komunikace ve správě obcí, na které je k dispozici zhruba miliarda.

Ta by podle mluvčího ministerstva dopravy Martina Nováka mohla na pokrytí škod na místních komunikací stačit. Požadovaná částka, která je o zhruba 200 milionů korun vyšší, je zatím jen předběžná a není do ní započtená ani 15procentní spoluúčast, kterou bude ministerstvo při proplácení škod na místních komunikacích po obcích požadovat.

Zavřené metro při povodních odradilo cestující. Dopravní podnik přišel o 10 milionů - čtěte ZDE

Česká exportní banka pomůže vývozcům postiženým povodní. Týkat se má hlavně menších firem - čtěte ZDE

Oficiálně budou moci obce o dotaci na opravy místních silnic požádat od úterý, kdy ministerstvo dopravy na svých stránkách vyvěsí elektronické formuláře.

Na zakázky musí dohlédnout obce

Podle Nováka ale ministerstvo dopravy nebude nikterak zkoumat jednotlivá výběrová řízení na stavební firmy, které by v obcích měly povodněmi poničené cesty opravovat. Odpovědnost za korektnost těchto soutěží zůstane jen a pouze na zástupcích jednotlivých obcí.

Relativně nejlépe z letošních povodní vyšla síť dálnic, rychlostních silnic a silnic první kategorie, která spadá pod Ředitelství silnic a dálnic. To zatím škody vyčíslilo na 185 milionů.