V případě, že Poslanecká sněmovna příští týden v úterý schválí návrh na své rozpuštění, vyhlásí prezident Miloš Zeman předčasné volby na pátek 25. října a sobotu 26. října. Zeman to řekl pátečním Haló novinám.

"Nevidím důvod, proč nechat sněmovnu měsíc bez práce," řekl deníku prezident. Ve sněmovně podle dosavadních informací ústavní většina 120 hlasů pro rozpuštění dolní komory existuje.

Zeman v rozhovoru odmítl argumenty předsedkyně sněmovny Miroslavy Němcové (ODS), že rozpustí-li se sněmovna před tím, než v ní schválené zákony přijme i Senát, tyto zákony spadnou pod stůl. Mimo jiné jde o prováděcí legislativu k novému občanskému zákoníku.

"Zákony spadnou pod stůl, pokud je Senát neschválí. Pokud je Senát schválí, pod stůl nespadnou, ať se sněmovna rozpustí kdykoli," řekl prezident. Opačný názor ale měl i předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský.

Termín konání voleb přivítali zástupci ČSSD a TOP 09. Podle nich by to mohlo pomoci ke včasnému schválení státního rozpočtu, mají jen obavy z malé účasti voličů, protože ve vybraném termínu následuje po víkendu sváteční volno. "Umožní to budoucí sněmovně schválit státní rozpočet ještě v tomto roce, nebo zkrátit rozpočtové provizorium na minimum," uvedl předseda poslanců TOP 09 Petr Gazdík.

Prezident také poznamenal, že za největší nebezpečí pokládá úsilí některých nejmenovaných členů sociální demokracie, aby po volbách vznikla koalice ČSSD a TOP 09. "Praha je důkazem toho, že taková koalice se možná připravuje," naznačil Zeman. Představitelé TOP 09 a ČSSD povolební koalici na celostátní úrovni v minulých dnech vyloučili.

Komunisté by podle Zemana mohli jít do vlády

Zeman v rozhovoru také podpořil budoucí účast komunistů ve vládě. Nejdříve by ale podle něj měla jejich strana jedno volební období podporovat vládu ČSSD. "Domnívám se, že KSČM by měla projít jakousi čtyřletou mezifází, v níž by tolerovala menšinovou vládu sociální demokracie," prohlásil.

Předseda poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc však možnost koaliční spolupráce s komunisty vyloučil. "My samozřejmě o koalicích budeme hovořit až po volbách. Jediné, co můžeme už dnes vyloučit, je přímá spolupráce s KSČM. To znamená koaliční vláda za účasti ministrů KSČM či jimi vyslaných odborníků," řekl Tejc.

Sněmovna začne jednat o svém rozpuštění v pátek. Ještě předtím poslanci rozhodnou o předloze o omezení podpory obnovitelných zdrojů energie a o normě, která mimo jiné odkládá převod přidělování sociálních dotací ze státu na kraje na rok 2015.

O návrhu na rozpuštění dolní komory by poslanci měli hlasovat až příští úterý. Panují obavy, že v pátek odpoledne by se pro něj nemusel najít kvůli absencím dostatečný počet hlasů. Dá se tedy očekávat, že poslanci schůzi přeruší.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist