Kvůli smlouvě na nájem sídla Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) začali policisté podle informací HN stíhat bývalého šéfa organizace Alfreda Brunclíka. Jde o prodloužení kontraktu do roku 2022, který Brunclík podepsal po příchodu do funkce v roce 2007. Včetně zafixování ceny na 46 milionů korun.

Ředitelství dálnic přitom za budovu na pražském Kačerově platí o 28 milionů víc než před stěhováním v roce 2004. A podle vládní analýzy je to třikrát víc, než kolik stojí kanceláře průměrné státní instituce.

Případ vyšetřuje protikorupční policie, která jména obviněných nesděluje. "Zahájili jsme úkony trestního řízení proti jedné osobě," řekl pouze mluvčí Jaroslav Ibehej. Brunclík ovšem nepřímo potvrdil, že detektivové míří právě na něj. "Obhájce mi doporučil, abych se alespoň prozatím k věci nevyjadřoval," řekl Brunclík.

ŘSD je podle ředitele Davida Čermáka v pasti: smlouva se sice hned vypovědět dá, fakticky by ale stejně zanikla až v roce 2022. "Nemůžeme odejít, aniž bychom dál neplatili nájemné," uvedl Čermák.

Brunclík podepsal pouze prodlužující dodatek, na začátku měl stěhování na starosti vrchní ředitel Michal Hala, dnes spolu s Brunclíkem obviněný kvůli korupčním pronájmům dálničních odpočívadel se škodou 264 milionů korun.

Hala se dnes diví, že si ředitelství nedokáže dohodnout lepší podmínky. "Pokud bylo potřeba něco změnit, vždy se to s pronajímatelem dalo dojednat," vzpomněl si.

Dům patří společnosti, jejíž majitele skrývaly anonymní akcie. Dnes se jmenuje CIB Real Estate, je registrovaná v Nizozemsku a také nezveřejňuje vlastníky.

Čtěte více v Hospodářských novinách