Exministryně obrany a poslankyně za TOP 09 Vlasta Parkanová zpřístupnila na svých internetových stránkách dokumenty související s vyšetřováním kauzy nákupu letadel CASA. Uvedla to Česká televize.

Mezi zveřejněnými dokumenty je například výslech bývalého náčelníka generálního štábu a nynějšího ministra obrany Vlastimila Picka, který na většinu otázek vyšetřovatelů odpovídá, že si na události doprovázející rozhodnutí o nákupu letounů nevzpomíná.

Vedoucí katedry trestního práva na Univerzitě Karlově Jiří Jelínek televizi řekl, že krok Parkanové je určitým nestandardním způsobem obhajoby, který ale může zkomplikovat vyšetřování. "Může to kolidovat s normami na ochranu osobnosti, správné to podle mě není," prohlásil Jelínek. Dodal, že vyšetřovatelé by na situaci měli reagovat rychlým ukončení vyšetřování.

Expremiér Petr Nečas (ODS), který byl v době rozhodnutí o letadlech ministrem práce a sociálních věcí, při výslechu například uvedl, že cena letadel byla obtížně odhadnutelná.

Kritika čekalo vyšetřování

O nevýhodnosti transakce naopak vypovídal například pilot Karel Daňhel, který byl ze začátku také členem hodnotící komise. "Z následujících jednání hodnotící komise jsem byl vyřazen poté, co jsem napsal náčelníkovi generálního štábu, že nabídka, předkládaná společností Omnipol v závěru roku 2008, by měla být vyřazena," uvedl u výslechu. Daňhel byl loni obviněn ze zneužití patnáctileté dívky. Odvolací soud ho letos v červenci definitivně osvobodil, bývalý náčelník tvrdí, že za stíháním stálo Vojenské zpravodajství.

O nákupu letadel CASA vláda rozhodla v roce 2009. Nákup byl od počátku mnohými odborníky i médii kritizován jako předražený. Hovořilo se také o tom, že za pořízením letadel stál silný tlak vysoce postavených úředníků ministerstva obrany, kteří španělské stroje prosadili proti vůli některých armádních představitelů.

Kvůli obchodu je vyšetřována Parkanová a její tehdejší náměstek Jiří Staněk. Kriminalisté Parkanovou viní ze zneužití pravomoci veřejného činitele kvůli tomu, že podle vyšetřovatelů nenechala zpracovat nezávislý posudek na cenu letounů pro vojenské letectvo.

Při nákupu tak údajně vznikla škoda 658 milionů korun. Parkanová je přesvědčena o tom, že se trestného činu nedopustila. Vinu odmítá i Staněk.

Výpověď nynějšího ministra obrany Vlastimila Picka:

Výpověď expremiéra Petra Nečase:

Výpověď exministryně Vlasty Parkanové:

Související