Po středečním jednání Poslanecké sněmovny se politická krize dostane do další fáze. Nyní bude na tahu opět prezident Miloš Zeman. Sám Rusnok ale přijal prohru sportovně. Podá demisi ve čtvrtek či v pátek. Výsledek hlasování o důvěře označil premiér za "čestnou porážku". Podle něj se podařilo "katalyzovat" politickou situaci k poměrně rychlému rozpuštění Sněmovny.

Ještě ve středu dopoledne to vypadalo na selanku, která skončí očekávaným výsledkem - Rusnokova vláda důvěru poslanců nezíská. Jenže během podvečera začal úřadovat v kuloárech vlivný mistr politického zákulisí Tomáš Hrdlička. Dokázal přesvědčit dva poslance občanských demokratů Tomáše Úlehlu a Jana Floriana, aby opustili před hlasováním jednací sál sněmovny. Trhlinu tak dostala deklarovaná stojednička bývalých koaličních stran ODS, TOP 09 a LIDEM.

Reakce vedení poslaneckého klubu na sebe nenechala dlouho čekat. Klub ODS vyloučil oba poslance. O situaci bude ve čtvrtek jednat grémium strany.

Když se zprávu dozvěděla šéfka LIDEM Karolína Peake, prohlásila, že dohoda o koaliční stojedničce už neplatí. Sama pak na protest také odešla ze sněmovny, i když její straničtí kolegové hlasovali proti Rusnokově kabinetu.

"Nejzdravější restart jsou předčasné volby. Požádala jsem předsedu klubu TOP 09, aby připravil podpisovou listinu k rozpuštění sněmovny, kterou podepíšu," řekla Peake.

K předčasným volbám se nyní kloní i TOP 09, která je dosud odmítala. Pravicová TOP 09 podá žádost o svolání mimořádné schůze za účelem rozpuštění sněmovny, pokud se ukáže, že v ní není 101 hlasů pro vládu Miroslavy Němcové (ODS).

Poslanec VV Miroslav Petráň se z hlasování omluvil ze zdravotních důvodů.

Pro vládu hlasovali poslanci ČSSD, KSČM a Věcí veřejných. Ve středu večer se pro podporu vlády rozhodli i bývalí véčkaři Kristýna Kočí a Jaroslav Škárka.

Rusnokovu vládu vehementně podporoval prezident Miloš Zeman. V projevu, který přednesl ve středu dopoledne poslancům, řekl, že s druhým pokusem počká několik týdnů - až skončí vyšetřování kauzy Nagyová.

Dění kolem hlasování o důvěře vládě jsme sledovali celý den on-line.

Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se