Nezařazení poslanci, kteří mohou být při hlasování o důvěře pro vládu Jiřího Rusnoka příslovečným jazýčkem na vahách, vládu většinou nepodpoří.

Nebude mezi nimi ani bývalý člen Věcí veřejných a nynější stoupenec LIDEM Martin Vacek, který přitom minulý týden podporu vládě zvažoval.

"Předložené vládní prohlášení dle mého názoru jasně negarantuje, jak konkrétně chce vláda navázat na trend snižování nezaměstnanosti, podporu podnikání – zejména drobných živnostníků – a jak přesně to chce zabezpečit," vysvětlil. LIDEM už dříve oznámila, že nehodlá kabinet podporovat.

Nestraník vyloučený z Věcí veřejných Jaroslav Škárka hodnotí programové prohlášení nového kabinetu jako zajímavé. Ovšem to, jak bude hlasovat, chce odhalit až ve středu.

"Dospěl jsem k osobnímu rozhodnutí, které sdělím občanům až ve středu hlasováním," sdělil IHNED.cz. Také další poslankyně Kristýna Kočí (zvolena za Věci veřejné) na svém webu uvedla, že svůj názor dříve nezveřejní.

O svůj postoj se naopak podělil jiný bývalý véčkař Radim Vysloužil, který stejně jako expředseda ČSSD Jiří Paroubek (NS-Lev 21) ruku nezvedne. "To, co jsem viděl, jsou jenom ničím nepodložená hesla, obecná témata a fráze. Od začátku jsem v tomhle konzistentní, vládu rozhodně nepodpořím," zmínil text programového prohlášení Vysloužil.

Podobně se rozhodli i další lidé původem z Věcí veřejných, jako je Jana Suchá, s tím, že výjimku představuje exministr Josef Dobeš. Ten bude hlasovat pro. Vyjádření Radima Fialy (hnutí Úsvit, dříve ODS) se zatím nepodařilo získat.

Rusnokův kabinet nebude moci spoléhat ale ani na hlas Michala Doktora (Jihočeši 2012, dříve ODS). "Budu hlasovat proti," shrnul krátce.

Vláda potřebuje pro vyslovení důvěry většinu hlasů poslanců přítomných na schůzi sněmovny. Vedoucí představitelé ODS a TOP 09 opakovaně tvrdí, že žádný z jejich zákonodárců nebude chybět a přitom ruku pro vládu nezvednou.

ČSSD se o podpoře vládě bude rozhodovat v úterý, uvnitř strany zatím probíhá názorový střet mezi předsedou Bohuslavem Sobotkou, který důvěru vyslovit nechce, a místopředsedou Michalem Haškem. Ten je pro. Také komunisté ještě váhají.