Miloš Zeman podepsal petici, která žádá přijetí zákona o prokazování původu příjmů a majetku. Podpis připojil jako 50 000. občan ČR. Petici organizuje strana Strana práv občanů - zemanovci (SPOZ), které je hlava státu čestným předsedou.

Přijetí podobného zákona bylo často opakovaným tématem Zemanovy volební kampaně. Poté prezident potřebu prosazení zákona několikrát zmínil v projevech.

Petice žádá bezodkladné přijetí zákona o prokázání původu příjmů a majetku "včetně možnosti zabavení nelegálně získaného majetku".

"Samozřejmě nepředpokládám, že to skončí petiční akcí, to je pouhým začátkem. Obdobná petice týkající se přímé volby skončila přijetím zákona o přímé volbě. Obdobně by tato petice měla inspirovat k přijetí zákona o prokázání původu příjmů a majetku," poznamenal prezident poté, co petiční arch podepsal.

Zeman připomněl, že přijetí zákona mají v programu některé strany, u kterých se dá očekávat úspěch v budoucích parlamentních volbách. "Věřím, že na rozdíl od minulosti dostojí svému slibu a tento zákon prosadí, a já vás pouze mohu ujistit, že jej zcela určitě nebudu vetovat," poznamenal Zeman.

Proti zákonu nic nemají například sociální demokraté. Naopak úřadující předseda ODS Martin Kuba tvrdí, že zákon je zbytečný, jelikož politici jako veřejně činné osoby už takové přiznání zveřejňují.

Cílem SPOZ je získat více než sto tisíc podporovatelů. "Petice za kandidaturu Miloše Zemana měla více než sto tisíc podpisů, takže máme takový vnitřní cíl, aby jejich počet byl minimálně takový. Aby bylo jasné, že skupina občanů, kteří si zákon přejí, není vůbec malá," řekl serveru IHNED.cz místopředseda SPOZ Vladimír Kruliš.

Ten poté předá archy petičnímu výboru Poslanecké sněmovny. "Výbor se jí musí zabývat a učinit z ní nějaký závěr. Pak by ji měl případně zařadit do sněmovny jako bod jednání," dodal Kruliš.

Petčiní akce probíhá od začátku července a potrvá až do konce srpna. Členové SPOZ i studenti objíždějí s petičními archy všechna okresní a krajská města. Žádosti o podpis přišly některým lidem i do poštovních schránek. Ti pak posílají zpět korespondenční lístky.