Ani ne týden ve funkci stačil novému ministru Janu Kohoutovi k tomu, aby z nejvyšších funkcí ministerstva začal odstraňovat někdejší spolupracovníky jeho předchůdce Karla Schwarzenberga. Své odvolání už potvrdila bývalá šéfka Schwarzenbergova kabinetu Kateřina Weissová, Kohout už také odvolal generálního sekretáře Jaromíra Plíška, který se měl stát velvyslancem na Slovensku.

Na tento post ale prezident Miloš Zeman prosazuje manželku bývalého prezidenta Livii Klausovou. Předseda úřednické vlády Jiří Rusnok už dal najevo, že s jejím jménem problém nemá.

Podle informací IHNED.cz v řádu dní skončí ve funkci také náměstkyně Veronika Kuchyňová Šmigolová, která se funkce na návrh Karla Schwarzenberga ujala teprve začátkem července. Ministr Kohout tuto informaci nevyvrátil, zatím ji ale ani nepotvrdil.

"O všech změnách budete včas informováni," vzkázal jen krátce Kohout na otázku, zda má Kuchyňová Šmigolová opravdu skončit ve své funkci.

Obměny na ministerstvu nechtěla příliš komentovat ani mluvčí Johana Grohová. "Nechci se k těmto věcem vyjadřovat, jedná se o soukromé záležitosti zmíněných lidí a rozhodnutí pana ministra," vysvětlila Grohová.

Jde také o Remka a Klausovou

Personální změny v nejvyšších patrech ministerstva zahraničí jsou důležité právě v souvislosti s citlivou otázkou jmenování nových velvyslanců. Nominaci nových ambasadorů totiž schvaluje personální rada úřadu, která je složená z jeho špiček.

Rozhodovat tak v nejbližší době bude o vyslání Livie Klausové do Bratislavy nebo Vladimíra Remka do Moskvy. Tyto kandidáty odmítal bývalý ministr Schwarzenberg, jehož nejbližší spolupracovníci teď končí.

V radě zasedají právě náměstci i generální sekretář, kromě nich pak také nižší vedoucí šarže: ředitelé sekcí řídících zastupitelské úřady, ředitel analytického odboru a ředitel personálního odboru.

Ministr Kohout s prezidentem Milošem Zemanem mohou společně výrazně změnit tvář české diplomacie. Do příštího roku se mají totiž vystřídat až tři desítky českých velvyslanců. A to na klíčových postech.

Půjde o exportní destinace, jako je Čína, ale i politicky významné země jako Izrael, Velká Británie, Rakousko, Německo nebo Francie, kde čeští ambasadoři nyní přesluhují nebo budou v roce 2014 končit své standardní čtyřleté období.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist