Na českobudějovickém sídlišti Máj se v sobotu sešlo asi 300 účastníků protiromské demonstrace. Několik desítek radikálů se marně snažilo projít přes policejní kordon. Policisté však měli výraznou početní převahu a zadrželi zhruba 60 lidí, kteří sídliště navzdory policejním výzvám odmítali opustit. Po poledni se také mělo konat další shromáždění na náměstí, na které však dorazilo málo lidí a pořadatelé jej zrušili.

Demonstraci na sídlišti Máj, kde žije i romská komunita, svolali organizátoři po názvem Proti policejní brutalitě. V chůzi do středu sídliště demonstrantům bránila přesila těžkooděnců, kteří stáli na křižovatce ulic Milady Horákové a Antonína Barcala. Na místě zasahovala řada policejních vozů, situaci ze vzduchu monitoroval vrtulník.

Policisté demonstranty vyzývali, aby vyklidili prostor. Opačným směrem létali nadávky. Část radikálů se kordon pokusila obejít vnitroblokem, těžkooděnci ale stačili včas zareagovat a vytlačili je zpátky.

V policejních poutech následně skončilo asi 60 lidí. "Všechny zadržené osoby dostaly dostatek času na opuštění prostoru, ale neopustily jej. Většina z nich byla zadržena kvůli neuposlechnutí policejní výzvy," uvedl jihočeský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Odpoledne se mělo konat další shromáždění na náměstí, na které však dorazilo málo lidí a pořadatelé jej zrušili. Několika desítkám lidí, kteří na akci přišli, to oznámili přímo na místě ve 14 hodin, kdy měla demonstrace začít. Zprostředkovatel komunikace mezi radnicí a pořadateli Jaromír Pytel novinářům oznámil, že organizátoři dostali strach, proto akci zrušili.

Svolavatel shromáždění předem odhadoval počet účastníků na jeden tisíc. Na náměstí zůstalo po 14. hodině jen pár lidí a desítky policistů. Podle jednoho z účastníků shromáždění se spousta osob zalekla, proto se akce nekonala.

"Na facebooku se začaly ztrácet zprávy, komunikace byla najednou někým zpomalována. Myslím si, že to nebylo náhodou a když vidím, jak málo lidí přišlo, tak to pravděpodobně splnilo účel," prohlásil účastník shromáždění Ivo Burdík.

Podpořit českobudějovické protesty se rozhodli také lidé v Duchcově na Teplicku, kde se v sobotu odpoledne sešlo asi 50 lidí. Akce na náměstí nebyla ohlášená, policie zaznamenala dva přestupky. V Duchcově je napjatá atmosféra od 18. května, kdy pětice Romů napadla mladý manželský pár.

Nepokoje v Českých Budějovicích pokračují už třetím víkendem. V souvislosti s předchozími demonstracemi a pochody na sídliště Máj policie obvinila pět mužů z násilí proti úřední osobě, při potyčkách bylo zadrženo několik desítek lidí. Do akce zasáhly vždy stovky příslušníků pořádkových služeb.

Konflikty na sídlišti začaly 21. června, kdy se do sporu dostaly děti na hřišti a následně se zapojilo asi 100 dospělých. Reakcí na konflikt ze hřiště byla demonstrace, která se uskutečnila 29. června. Po ní se několik stovek účastníků shromáždění přesunulo na Máj, kde se někteří střetli s policisty. V sobotu 6. července pak pořádkové služby zasáhly na sídlišti proti účastníkům další protiromské demonstrace, kteří se tam přesunuli z centra města, kde magistrát zrušil jejich neohlášené shromáždění.