V Duchcově na Teplicku došlo ke střetům mezi těžkooděnci a příznivci Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS). Vzduchem létaly kameny a lahve, policisté použili pyrotechniku, slzný plyn i vodní dělo.

Podle policie zranění utrpělo pět lidí, z toho dva policisté. Jeden z těžkooděnců zůstal na zemi a do bezpečí mu museli pomoci jeho kolegové. Mezi zraněnými je i jeden fotograf, kterého trefili kamenem do hlavy.

Zadrženo bylo 22 lidí.

Vše začalo po patnácté hodině, kdy začal mítink DSSS. Přišlo na něj asi 1000 příznivců strany a nedaleko nich se sešlo zhruba 200 Romů a jejich zastánců. Shromáždění DSSS odstartoval projevem předsedy strany Tomáš Vandas před budovu rozbořeného starého nádraží.

Vandas situaci v Duchcově přirovnal ke Šluknovskému výběžku před necelými dvěma roky. Tehdy v ulicích demonstrovaly tisíce lidí a zasahovali tam i policejní těžkooděnci včetně vodního děla a jízdní policie.

Policejní těžkooděnci ale museli zasahovat i tentokrát.

Před 16:00 se radikálové vydali na plánovaný pochod městem, někteří z nich hned na začátku pokusili prolomit policejní kordón, aby se dostali k Romům. Policie ale obě skupiny od sebe udržela. Pochodující se poté odklonili z plánované trasy a začali házet kameny a lahve na policisty, kteří následně proti nim zasáhli.

Lidé se poté rozeběhli do parku a nechtěli pokračovat po ohlášené trase pochodu, policisté proti těm, kteří házeli kameny i odpadky, použila vodní dělo a slzný plyn. Menší část se nakonec vrátila na náměstí poblíž místa, kde byli Romové a skandovali "Puste nás na ně!".

Poté se ještě jednou vydali na pochod městem a znovu se střetli s policisty. Kolem 18:00 hodiny se už lidé začali rozcházet, policie část z nich doprovodila až na vlakové nádraží.

Podle mluvčí policie Šárky Poláčkové DSSS akci oficiálně ukončila v 17:30, pravicoví extremisté se ale zatím stále pohybují po městě. Policie zadržela devět lidí a 34 různých zbraní, hlavně baseballové pálky a různé nářadí.

Proti DSSS protestovalo místní sdružení i Antifa

"Máme informace o tom, že do města míří příznivci pravicových i levicových hnutí," řekla před začátkem akce novinářům krajská policejní mluvčí Šárka Poláčková.

Vlajka ultralevicového sdružení Antifa, jehož přívrženci už se několikrát dostali na podobných akcích do střetu s příznivci DSSS, visela na křižovatce ulic, kde v květnu skupina romských útočníků napadla manželský pár.

Právě na místě útoku sdružení Konexe uspořádalo shromáždění za lepší sousedské vztahy s romskou komunitou. Na akci vystoupili místní písničkáři a kapely a připraven byl i program pro děti.

Na konci května se na shromáždění svolaném kvůli květnovému napadení sešlo na hlavním duchcovském náměstí několik stovek lidí. Po oficiálním skončení akce asi 300 z nich vyrazilo směrem k ulicím, kde bydlí Romové. Policie ale ulice uzavřela a lidé se nakonec po kličkování městem rozešli.