V Duchcově na Teplicku došlo ke střetům mezi těžkooděnci a příznivci Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS). Vzduchem létaly kameny a lahve, policisté použili pyrotechniku, slzný plyn i vodní dělo.

Podle policie zranění utrpělo pět lidí, z toho dva policisté. Jeden z těžkooděnců zůstal na zemi a do bezpečí mu museli pomoci jeho kolegové. Mezi zraněnými je i jeden fotograf, kterého trefili kamenem do hlavy.

Zadrženo bylo 22 lidí.

Vše začalo po patnácté hodině, kdy začal mítink DSSS. Přišlo na něj asi 1000 příznivců strany a nedaleko nich se sešlo zhruba 200 Romů a jejich zastánců. Shromáždění DSSS odstartoval projevem předsedy strany Tomáš Vandas před budovu rozbořeného starého nádraží.

Vandas situaci v Duchcově přirovnal ke Šluknovskému výběžku před necelými dvěma roky. Tehdy v ulicích demonstrovaly tisíce lidí a zasahovali tam i policejní těžkooděnci včetně vodního děla a jízdní policie.

Policejní těžkooděnci ale museli zasahovat i tentokrát.

Před 16:00 se radikálové vydali na plánovaný pochod městem, někteří z nich hned na začátku pokusili prolomit policejní kordón, aby se dostali k Romům. Policie ale obě skupiny od sebe udržela. Pochodující se poté odklonili z plánované trasy a začali házet kameny a lahve na policisty, kteří následně proti nim zasáhli.

Lidé se poté rozeběhli do parku a nechtěli pokračovat po ohlášené trase pochodu, policisté proti těm, kteří házeli kameny i odpadky, použila vodní dělo a slzný plyn. Menší část se nakonec vrátila na náměstí poblíž místa, kde byli Romové a skandovali "Puste nás na ně!".

Poté se ještě jednou vydali na pochod městem a znovu se střetli s policisty. Kolem 18:00 hodiny se už lidé začali rozcházet, policie část z nich doprovodila až na vlakové nádraží.

Podle mluvčí policie Šárky Poláčkové DSSS akci oficiálně ukončila v 17:30, pravicoví extremisté se ale zatím stále pohybují po městě. Policie zadržela devět lidí a 34 různých zbraní, hlavně baseballové pálky a různé nářadí.

Proti DSSS protestovalo místní sdružení i Antifa

"Máme informace o tom, že do města míří příznivci pravicových i levicových hnutí," řekla před začátkem akce novinářům krajská policejní mluvčí Šárka Poláčková.

Vlajka ultralevicového sdružení Antifa, jehož přívrženci už se několikrát dostali na podobných akcích do střetu s příznivci DSSS, visela na křižovatce ulic, kde v květnu skupina romských útočníků napadla manželský pár.

Právě na místě útoku sdružení Konexe uspořádalo shromáždění za lepší sousedské vztahy s romskou komunitou. Na akci vystoupili místní písničkáři a kapely a připraven byl i program pro děti.

Na konci května se na shromáždění svolaném kvůli květnovému napadení sešlo na hlavním duchcovském náměstí několik stovek lidí. Po oficiálním skončení akce asi 300 z nich vyrazilo směrem k ulicím, kde bydlí Romové. Policie ale ulice uzavřela a lidé se nakonec po kličkování městem rozešli.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist