Předsedkyně sněmovny a kandidátka ODS na premiérku Miroslava Němcová svolala schůzi na 17. července na žádost poslaneckého klubu ČSSD. Na rozpuštění sněmovny je třeba 120 hlasů.

O předčasné volby nejvíc stojí ČSSD, která je podle průzkumů veřejného mínění nejsilnější stranou. Pokud poslanci sněmovnu nerozpustí, půjde se k volbám v řádném termínu v květnu 2014.

Předseda poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc již dříve nevyloučil, že ČSSD vyvolá toto hlasování, i když nebude mít jistotu potřebných 120 hlasů.

Dnes ale Tejc připustil, že potřebné hlasy jeho strana zatím nemá. "V tuto chvíli stále jednáme. Pokud samozřejmě ODS a TOP 09 bude chtít, aby si všichni jejich poslanci zachovali imunitu, zachovali teplá místečka a především zabránili tomu, že o osudu této země budou rozhodovat voliči, nikoli přeběhlíci, pak bohužel těch 120 hlasů mít nebudeme," prohlásil. Zbytek času do schůze chce ještě využít k přesvědčování koaličních poslanců.

ODS i TOP 09 se však již dříve nechaly slyšet, že pro rozpuštění sněmovny hlasovat nebudou. Rozpuštění sněmovny naopak podporují opoziční VV i komunisté.

Předsedkyně sněmovny Němcová současně svolala na 17. července i další schůzi, kterou iniciovala bývalá pravicová koalice. Má začít poté, co poslanci skončí jednání o svém rozpuštění. Na této schůzi se má projednávat celkem 14 zákonů v závěrečném schvalování.

Sněmovna se bude muset v létě sejít ještě jednou. Předstoupí před ní nová vláda Jiřího Rusnoka, kterou prezident Miloš Zeman jmenoval právě dnes. Do 30 dnů musí vláda předstoupit před sněmovnu a požádat ji o vyslovení důvěry.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist