Ještě před pár dny dlužil Jan Fischer po prezidentské kampani 5,5 milionu korun - jako poslední z devítky kandidátů.

Ale už když se o něm začalo mluvit jako o kandidátovi na ministra financí v úřednické vládě Jiřího Rusnoka, začaly se na jeho transparentním účtu najednou objevovat sponzorské dary. Ty poslední přišly v úterý - den poté, co oznámil, že angažmá v kabinetu přijímá.

Den před jmenováním do ministerské funkce tak má všechny potřebné peníze pohromadě. V úterý v poledne totiž na Fischerově transparentním účtu přibylo 980 310,10 Kč od dárce Stefana Havlíka. Už ráno se tam objevily dva miliony od dárce Davida Sivora.

Návrat do Strakovy akademie. Ministrem financí v prezidentské vládě bude Jan Fischer - čtěte ZDE

V pondělí přitom už dostal Fischer 1,34 milionu korun od společnosti KCPH.

A minulý týden, kdy se o jeho účasti v kabinetu začalo mluvit, přibyl na jeho účtu milionový dar od právníka Daniela Paľka. Celkem tedy Fischerovi během šesti dnů přišlo na účet více než 5,3 milionu korun.

Společnost KCPH figuruje na transparentním účtu rovněž jako dárce 2,9 milionu korun z 5. dubna letošního roku. Server IHNED.cz už dříve informoval, že za touto transakcí stojí podnikatel Ladislav Dráb, pro kterého v současnosti Fischer pracuje. Celkem tedy Dráb věnoval Fischerovi 4 240 000 Kč.

ČTK Dráb řekl, že příspěvek byl domluven od konce května a na účet měl dorazit do konce minulého měsíce, ale podařilo se jej "dát dohromady" až nyní.

"Tohle bylo dohodnuto dávno předtím, než vůbec pan Fischer věděl nebo nevěděl, že bude tahle situace a že mu bude nabídnuto toto místo," řekl Dráb s odkazem na Fischerovu nadcházející ministerskou pozici.

Hlavním důvodem finančního daru i zaměstnání neúspěšného prezidentského kandidáta bylo podle Drába přátelství. O tom, zda se Fischer po skončení svého vládního angažmá vrátí do energetické skupiny CE Group, kterou Dráb vede, se prý zatím nebavili. On sám by však Fischerův návrat uvítal.

Fischer, bývalý favorit prezidentské volby, který nečekaně vypadl už v prvním kole, jako jediný z devítky kandidátů dluhy nesplatil ani po uplynutí zákonné lhůty.

V pondělí, když přijal angažmá v úřednické vládě, řekl novinářům, že dluhy splatí do jednoho dne: "Tohle je můj závazek soukromý, s kterým se samozřejmě v nejbližší době vyrovnám, pokud ne dnes, tak zítra (v úterý). Ta jednání pokročila tak, jak jsem sliboval. Jména sponzorů uvidíte na transparentním účtu," odpověděl v pondělí na otázku, jak bude schopen spravovat státní finance, když jeho prezidentská kampaň skončila v milionových dluzích.