Místopředsedou vlády a ministrem financí se stane Jiří Fischer. Oznámil to po schůzce s ním premiér Jiří Rusnok.

Fischer se rozhodl přijmout post ministra financí po sérii debat s Rusnokem. "Byla to série jednání. Řadu věcí jsme si museli ujasnit. Nejde zdaleka jen o rozpočet, je tam celá řada dalších agend," prohlásil v pondělí Rusnok s tím, že chce s novým ministrem vytvořit tandem, "který se bude starat o to, aby hospodaření veřejných financí za účinkování této vlády bylo pod maximální kontrolou".

Vláda podle něj nepočítá s tím, že by upravovala nyní platnou podobu penzijní reformy. Podle Rusnoka "věc nehoří" a je potřeba počkat, až se ukáže, jak reforma skutečně funguje.

Fischer uvedl, že by se jeho resort měl vydat cestou dalších úspor v chodu úřadů, ale i investic. "Nepochybně lze ještě ušetřit, půjde také o obnovení růstu na dlouhou dobu," řekl novopečený ministr. Úřednická vláda chce investovat do dopravy, vědy a výzkumu.

Dluhy, které Fischerovy zůstaly z prezidentské kampaně, prý splatí do úterý. Reagoval tak na otázku, jak bude schopen spravovat státní finance, když jeho prezidentská kampaň skončila v milionových dluzích.

Kladně hodnotil nedávno Fischerovo angažmá analytik Cyrrusu Tomáš Menčík. "Byla by to dobrá volba, ne-li jedna z nejlepších. Jan Fischer má bezpochyby řadu zkušeností z oboru. Jako premiér do toho složitého resortu musel vidět. A působení v Českém statistickém úřadě a Evropské bance pro obnovu a rozvoj ho předurčují k tomu, aby se stal ministrem financí," míní analytik.

Spíše kladný postoj má k Fischerovi člen NERVu Michal Mejstřík. "Vycházím z toho, že pracoval se statistickými daty – jako analytik má přehled a nebude vařit z vody. Víc ale v tuhle chvíli říkat nechci, nerad se pouštím do spekulací," tvrdí ekonom Michal Mejstřík.

Prohlédněte si novou vládu:

Klíčový resort financí byl poslední, kde jméno nového ministra nebylo známo. Prezident Miloš Zeman by měl nový kabinet jmenovat ve středu.

Fischer před druhým kolem prezidentské volby nepřímo podpořil Miloše Zemana, i když původně v pořadu České televize Hyde Park tvrdil, že by jeho hlas patřil spíše Karlu Schwarzenbergovi.

Fischerovo rozhodnutí okomentoval i jeho předchůdce na ministerstvu financí Miroslav Kalousek, kterému je dle jeho slov Fischera líto. 

"Cesta od favorita prezidentské volby až po pokusného králíka v Zemanově experimentu musí být velmi hořký lidský příběh. Ale pravděpodobně typický pro bývalého normalizačního kariéristu," uvedl Kalousek.