Dosluhující ministr bez portfeje a předseda Legislativní rady vlády Petr Mlsna se zřejmě stane náměstkem nastupující ministryně spravedlnosti Marie Benešové a legislativní radu povede dál. Benešová to v pondělí řekla v rozhovoru pro Rádio Impuls.

Mlsna se původně ucházel o místo soudce Soudního dvora EU, budoucí ministryně však chce na tomto postu ponechat dosavadní soudkyni Irenu Pelikánovou.

Benešová uvedla, že měla v pondělí s Mlsnou schůzku, kde si vyjasnili, že k evropskému soudnímu dvoru do Lucemburku nepůjde, a nabídla mu místo náměstka. Na nabídku jí prý kývl.

"Uvítám, pokud povede legislativní radu dál, protože ministr na to zpravidla nemá čas," podotkla budoucí ministryně. Dodala, že Mlsna je dobrý legislativec, a "ty si musíme chránit".

Končící kabinet premiéra v demisi Petra Nečase (ODS) v lednu bez výběrového řízení navrhl Mlsnu jako kandidáta na soudce Soudního dvora EU, ačkoliv odborníci z poradního sboru expertů doporučovali opětnou nominaci Pelikánové. Později se ukázalo, že Mlsnova nominace skončí neúspěchem, a ministr koncem května potvrdil, že se soudcem Soudního dvora EU nestane, protože prý nezastával dostatečně dlouho vysoké funkce.

Benešová uvedla, že chce, aby v Lucemburku pokračovala Pelikánová, protože se osvědčila.

Nastupující ministryně v rozhovoru také sdělila, že bude jednat o dalším působení poradce Zdeňka Koudelky na ministerstvu spravedlnosti. Právník Koudelka je jedním z lidí, jimž se přisuzuje autorství textu kritizované novoroční amnestie bývalého prezidenta Václava Klause. Spekulovalo se, že jej napsal v době své stáže na ministerstvu spravedlnosti.

Podle ministryně je Koudelka veden jako zaměstnanec Nejvyššího státního zastupitelství. "Asi ho (Koudelku) vrátím do jeho domovské stanice. Pokud stál o post státního zástupce, měl by jej také vykonávat," řekla Benešová. Má prý informace, že nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman má zájem o to, aby se Koudelka do úřadu vrátil.

Benešová bude působit v úřednické vládě, kterou sestavuje Jiří Rusnok. Prezident Miloš Zeman by měl jmenovat vládu v polovině týdne.