Při střetu demonstrantů s policií na českobudějovickém sídlišti Máj, který skončil v noci na neděli, bylo zraněno osm lidí. Policie při zákroku zadržela 136 osob. V šesti případech zahájila trestní řízení kvůli podezření z násilí proti úřední osobě, řekla mluvčí policie Lenka Holická. Obviněn zatím nebyl nikdo, všechny zadržené policie už propustila.

"Policisté omezili na svobodě 136 osob, v šesti případech zahájili úkony trestního řízení, a to pro podezření ze spáchání trestného činu násilí proti úřední osobě, ve 130 případech se lidé dopustili přestupkového jednání. Dalších 22 lidí policisté předvedli za účelem zjištění jejich totožnosti," uvedla Holická.

Policie u demonstrantů zadržela několik zbraní a nebezpečných předmětů. Šlo o baseballové pálky, boxery, tyče i plynové zbraně. "Našli jsme u některých lidí železné a dřevěné tyče, teleskopický obušek i plynovou zbraň," řekla IHNED.cz jihočeská policejní mluvčí. Situaci monitorovaly stovky nasazených policistů.

Demonstrace se neobešla bez zranění. "V českobudějovické nemocnici lékaři ošetřili v sobotu osm lidí z demonstrace, z nichž bylo šest aktivistů a dva policisté. Až na jednoho, který v nemocnici zůstal s otřesem mozku, byli všichni propuštěni. Většinou šlo o zranění typu pohmožděniny, tržné rány," řekla mluvčí nemocnice Ivana Kerlesová.

Policie v sobotu podvečer zasáhla na sídlišti proti účastníkům protiromské demonstrace, ti se tam přesunuli z centra města, kde magistrát zrušil jejich neohlášené shromáždění. Účastníci se chtěli z náměstí vydat hromadně právě na sídliště, kde žije početná romská komunita. Na místě je čekaly stovky policistů.

Policejních výzev k opuštění místa stovky lidí neuposlechly, na místo naopak přicházeli další lidé. Těžkooděnci a policisté na koních demonstranty vytlačovali, aby zabránili jejich střetu s obyvateli sídliště. Romy ale v ulicích vidět nebylo. Policie proti demonstrantům použila i granáty se slzným plynem. Dvě přistavená vodní děla zůstala nevyužitá. Policejní hlídky zůstaly na sídlišti celou noc. I v neděli ráno sídlištěm procházejí strážníci a policisté.

Problematické sídliště Máj

"Spolu se zástupci města i my žádáme občany, aby se nezaplétali do pouličních neshod a vyhnuli se zbytečným konfliktům s příznivci jakéhokoliv shromáždění," řekla před sobotní demonstrací policejní mluvčí Lenka Holická. "V minulém týdnu došlo ke zranění osob, které zákroku přihlížely a zapletly se do davu, proti kterému byl zákrok prováděn. Mezi přihlížejícími byli i lidé s malými dětmi či senioři neuvědomující si, že v této situaci vystavují sami sebe riziku zranění," apelovala mluvčí.

Napjatá situace na sídlišti Máj, kde žije 20 tisíc lidí, panuje od pátku 21. června. V ten den se na hřišti dostaly do konfliktu děti, následně se do něj zapojilo asi 100 dospělých. Při potyčce zasahovala i policie. Na sídlišti žije početná skupina Romů a také hodně sociálně slabších lidí.

Z důvodu množství nevhodných příspěvků jsme zrušili diskusi u článku. Slušným čtenářům se omlouváme.