Bývalý pražský primátor a poslanec ODS Pavel Bém si loni pořídil auto za 1,14 milionu korun. Předseda KSČM Vojtěch Filip si i loni přivydělával jako advokát a splácel úvěr.

Bez hypotéky a úvěrů se loni obešla například ministryně kultury v demisi Alena Hanáková i exministr práce Jaromír Drábek. Vyplývá to z jejich prohlášení o příjmech a majetku, která předložili Poslanecké sněmovně.

Bém uvedl, že loni nepodnikal a nepůsobil jako společník v žádné firmě. Přivydělával si lékařskou praxí a učil na vysoké škole. Neměl ani žádné nesplacené dluhy, které by ke konci roku přesáhly 100 000 korun, což je hranice, nad kterou musí poslanci závazky zveřejnit. Vojtěch Filip si loni jako advokát vydělal 214 430 korun a splácel úvěr u firmy Autoleasing, který ke konci roku představoval 389 112 korun.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09), který je nyní stejně jako ostatní ministři v demisi, vlastnil státní dluhopisy v objemu 300 000 korun. Žádnou hypotéku nebo dluh neměl. Jeho stranický kolega a bývalý ministr práce Jaromír Drábek loni podle svého prohlášení nepodnikal, neměl vedlejší příjmy ani dluhy. Drábek musel koncem loňského října z vlády odejít kvůli aféře svého někdejšího prvního náměstka Vladimíra Šišky, kterého policie stíhá pro uplácení.

Milionové hypotéky a dluhy vloni splácela většina poslanců. Nejvíce na hypotékách dluží ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, celkem 12,6 milionu korun, vyplývá to z první části majetkových přiznání, která sněmovní mandátový a imunitní výbor zveřejnil už začátkem týdne.

Ministryně kultury Hanáková (STAN) pouze uvedla, že loni působila jako zastupitelka ve Vizovicích. Také ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský (LIDEM) uvedl, že působil jako předseda výboru Státního fondu rozvoje bydlení. Neměl vedlejší příjmy ani úvěry.

Naproti tomu poslanec ODS Walter Bartoš splácel úvěr u stavební spořitelny a ke konci roku dlužil 1,1 milionu korun. Bývalý ministr životního prostředí a poslanec Pavel Drobil (ODS) si loni s manželkou koupil byt za jeden milion korun a na hypotéce u Komerční banky dlužil zhruba 288 000 korun. Na dividendách z akcí Lázní Darkov získal 147 000 korun.

Hypotéku měl i bývalý ministr kultury Jiří Besser (STAN). Ke konci roku dlužil zhruba 3,7 milionu korun. Besser musel v roce 2011 odejít z vlády kvůli kauze nákupu bytu na Floridě, který pořídil prostřednictvím soukromé firmy, ale neuvedl to do majetkového přiznání.

Přiznání podali všichni poslanci kromě Romana Pekárka, který je ve vězení. Doručil ho i David Rath, který je od loňského května ve vazbě, jeho přiznání však zatím není dostupné.

Související